Az univerzum történetének második legintenzívebb eseménye hozta életre - a James Webb Űrteleszkóp fantasztikus képet készített róla

2025 / 07 / 04 / Bobák Zsófia
Az univerzum történetének második legintenzívebb eseménye hozta életre - a James Webb Űrteleszkóp fantasztikus képet készített róla
Hihetetlen részletek tárulnak fel a James Webb űrteleszkóp képein.

A James Webb Űrteleszkóp lencsevégre kapta a csillagászati kutatásokban nagyon fontos szerepet játszó Lövedék-halmazt (Bullet Cluster), ami a NASA megfogalmazása szerint “rendkívül fontos objektum az asztrofizikai kutatások terén, beleértve a sötét anyag tanulmányozását is.” A Földtől 3,8 milliárd fényévnyire található galaxisklasztert két óriási galaxishalmaz találkozása hozta életre - ezeknek a galaxisrendszereknek az ütközése volt az univerzum életének második legintenzívebb eseménye az ősrobbanás után a NASA szerint. A klaszterek egyfajta “nagyítóként” működnek, amelyek a gravitációs lencsehatás révén a háttérben megbúvó galaxisok fényét felerősítik, és ezáltal segítenek a sötét anyag eloszlásának vizsgálatában a kutatóknak.

Ezért is fontos, hogy a legújabb teleszkópok, mint például a JWST, a korábbiaknál sokkal több galaxist tudnak láthatóvá tenni a különösen érzékeny műszereiknek köszönhetően. A James Webb Space Telescope NIRCam berendezésével készített új felvétel, amelyet a Chandra Röntgenteleszkóp adataival ötvöztek, jól mutatja, a teleszkóp mennyivel több részletet tud felfedni a Hubble űrteleszkópnál, ami a Lövedék-halmazt először 2006-ban térképezte fel.

A 2006-os év nagyon fontos fordulópontot jelentett a sötét anyag kutatások történetében, mivel a Chandra, a Hubble és egy földi teleszkóp, a Magellán Teleszkóp felvételei alapján, amelyet a Lövedék-halmazról készítettek, először sikerült konkrét bizonyítékot szerezni a sötét anyag létezéséről a NASA akkori bejelentése szerint. A Lövedék-halmaz kialakulása idején bekövetkező gigantikus ütközés miatt a sötét anyag és a normál anyag “elszakadt egymástól”, a felvételek pedig világosan megmutatták az anyag eloszlásának egyenlőtlenségeit.

(Video: NASA, ESA, CSA, Joseph DePasquale/STScI, Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI, CXC)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.