A James Webb Űrteleszkóp lencsevégre kapta a csillagászati kutatásokban nagyon fontos szerepet játszó Lövedék-halmazt (Bullet Cluster), ami a NASA megfogalmazása szerint “rendkívül fontos objektum az asztrofizikai kutatások terén, beleértve a sötét anyag tanulmányozását is.” A Földtől 3,8 milliárd fényévnyire található galaxisklasztert két óriási galaxishalmaz találkozása hozta életre - ezeknek a galaxisrendszereknek az ütközése volt az univerzum életének második legintenzívebb eseménye az ősrobbanás után a NASA szerint. A klaszterek egyfajta “nagyítóként” működnek, amelyek a gravitációs lencsehatás révén a háttérben megbúvó galaxisok fényét felerősítik, és ezáltal segítenek a sötét anyag eloszlásának vizsgálatában a kutatóknak.
Ezért is fontos, hogy a legújabb teleszkópok, mint például a JWST, a korábbiaknál sokkal több galaxist tudnak láthatóvá tenni a különösen érzékeny műszereiknek köszönhetően. A James Webb Space Telescope NIRCam berendezésével készített új felvétel, amelyet a Chandra Röntgenteleszkóp adataival ötvöztek, jól mutatja, a teleszkóp mennyivel több részletet tud felfedni a Hubble űrteleszkópnál, ami a Lövedék-halmazt először 2006-ban térképezte fel.
A 2006-os év nagyon fontos fordulópontot jelentett a sötét anyag kutatások történetében, mivel a Chandra, a Hubble és egy földi teleszkóp, a Magellán Teleszkóp felvételei alapján, amelyet a Lövedék-halmazról készítettek, először sikerült konkrét bizonyítékot szerezni a sötét anyag létezéséről a NASA akkori bejelentése szerint. A Lövedék-halmaz kialakulása idején bekövetkező gigantikus ütközés miatt a sötét anyag és a normál anyag “elszakadt egymástól”, a felvételek pedig világosan megmutatták az anyag eloszlásának egyenlőtlenségeit.
(Video: NASA, ESA, CSA, Joseph DePasquale/STScI, Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI, CXC)