Az USA-ban kudarcnak tűnik, Románia lehet a kicsi, moduláris atomreaktor jövője

2023 / 11 / 10 / Felkai Ádám
Az USA-ban kudarcnak tűnik, Románia lehet a kicsi, moduláris atomreaktor jövője
A NuScale Power leállította a kisméretű moduláris reaktor-projektjét (SMR) amit egy utahi energia-vállalattal közösen vitt – a bejelentés hírére 20%-ot zuhantak a NuScale részvényei. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium 600 millió dollárt biztosított a NuScale-nak és másoknak a hasonló reaktorok technológiájának kereskedelmi forgalomba hozatalára, ami csak egy része a 2020-ban jóváhagyott 1,35 milliárd dolláros összegnek, de a projekt rengeteg kihívásokkal szembesült, beleértve a növekvő költségeket és a támogatás visszavonását több várostól. Hogy akad-e még gőz az SMR-technológiában, azt még nem tudni, de a NuScale most Kelet-Európára koncentrál. Románia már meg is erősítette az együttműködési szándékát.

Ha a kisméretű moduláris reaktorok ötlete nem is volt az energiaipar Szent Grálja (az a fúziós energia), de jelenthetett volna egyfajta átmeneti megoldást. Az SMR, mint elképzelés jól is mutatott papíron: könnyen szállítható, kiszolgálható, az infrastrukturális nehézségeket elegánsan kikerülő, az igényekhez skálázható energiatermelési módnak tűnt. A diadalmenet is elég fényes volt ahhoz, hogy már-már hunyorogni kezdjünk: az Egyesült Államok Nukleáris Szabályozási Bizottsága (NRC) például a történelem során először hagyott jóvá egy ilyen moduláris reaktordizájnt, a NuScale fejlesztését:

Megkapta az engedélyt az első kis moduláris reaktor az Egyesült Államokban Az SMR-ek a következő évtizedekben gyökeresen alakíthatják át az atomenergia-termelés módját, és jelentős szerepet kaphatnak a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Az ébredés ezek fényében különösen keserű, a NuScale Power a héten ugyanis bejelentette a kis moduláris reaktor projektjének a leállítását. Mindez azonban nem csak az SMR technológiára van hatással, de az Egyesült Államok azon törekvéseire is, hogy az éghajlatváltozás elleni megoldásként bővítsék az atomenergiát – írja a Reuters. A Carbon Free Power Project néven ismert projekt 2020-ban egy évtized alatt 1,35 milliárd dollárra kapott jóváhagyást az Energiaügyi Minisztériumtól, a kongresszusi juttatások függvényében. A NuScale és mások számára ebből az összegből eddig viszont csak 600 millió dollárt biztosítottak a kis reaktortechnológiák kereskedelmi forgalomba hozatalának elősegítésére.

A NuScale kezdetben egy hatreaktoros, 462 megawattos tervezett a Utah Associated Municipal Power Systems-szel (UAMPS) közösen 2030-ra, azonban a költségek meredeken emelkedni kezdtek, ami miatt több város megvonta támogatását. Bár a utahi erőmű célja az volt, hogy az Egyesült Államok Nukleáris Szabályozási Bizottsága által építésre engedélyezett első SMR legyen, az elégtelen pénzügyi háttér immár bizonytalanná tette a telepítési kilátásokat, és nem valószínű, hogy ez meg fog valósulni.

A NuScale még januárban jelentette be, hogy az erőműből származó áram irányára megawattóránként 89 dollárra emelkedett, ami 53%-kal volt magasabb a korábbi 58 dolláros MWh-s becsléshez képest – ez már akkor aggályokat vetett fel az ügyfelek fizetési hajlandóságával kapcsolatban.

Az amerikai Energiaügyi Minisztérium szóvivője a fentieket sajnálatos hírnek nevezte, de hozzátette, hogy az eddig elvégzett munka értékes lesz a jövőbeli atomenergia-projektek szempontjából. Mint fogalmazott:

„Bár nem garantált minden projekt sikere, az Energiaügyi Minisztérium továbbra is elkötelezett amellett, hogy mindent megtegyen ezeknek a technológiáknak a kifejlesztésére az éghajlati válság leküzdése és a tiszta energiához való hozzáférés érdekében.”

A NuScale elnök-vezérigazgatója, John Hopkins azonban megerősítette a vállalat elkötelezettségét az amerikai SMR technológia globális fejlesztése mellett, a tervek szerint Romániában, Kazahsztánban, Lengyelországban és Ukrajnában is telepítenének ilyen reaktorokat. A helyzet azonban itt sem feltétlen rózsás: az ukrajnai atomerőművek biztonságával kapcsolatos aggodalmak, amelyekre a Zaporizzsja atomlétesítmény Oroszország általi átvétele is rávilágított, a kritikus hangok szerint kérdésessé teszik, hogy szükséges-e még több nukleáris reaktor épp ebben a régióban.

Románia azonban már ki is fejezte támogatását – mint a Világ Gazdaság írja a HotNews.ro nyomán, a román Energiaügyi Minisztérium ezt a közleményt adta ki:

„Románia továbbra is bízik az SMR-technológiákban, amelyek modularitásuk és rugalmasságuk tekintetében kiegészítik a nagy méretű reaktortechnológiákat. Meggyőződésünk, hogy az SMR-technológiák sikeres romániai bevezetése a következő évtizedre fontos az energiabiztonság szempontjából. Klímacéljainkat a széntüzelésű erőművek SMR-re való fokozatos felváltásával érjük el.”

Jelenleg egyébként még mindig a NuScale reaktora az egyetlen, amely engedélyt kapott a Egyesült Államok Nukleáris Szabályozási Bizottságától.

(Kép: NuScale)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.