A szabályozás annak az amerikai MI Kezdeményezésnek (American AI Initiative) a legújabb lépése, amelyet Trump elnök végrehajtási paranccsal indított 2019 elején, a nemzeti MI stratégia létrehozásának céljával. Részét képezi a folyamatos erőfeszítéseknek, melyekkel az USA igyekszik vezető pozícióját fenntartani a területen.
A Fehér Ház Tudományos és Technológiai Politikai Irodája (White House Office of Science and Technology Policy - OSTP) által kiadott alapelveknek három fő célja van:
Lynne Parker, az Egyesült Államok technológiai hivatalának CTO-ja egy sajtótájékoztatón elmondta:
a szabályozás tudatosan hagy nagy mozgásteret, hogy az egyes ügynökségek kidolgozhassák az ágazatukhoz igazodó specifikusabb szabályokat.
A gyakorlatban a szövetségi ügynökségeknek mostantól memorandumot kell benyújtaniuk az OSTP-nek, elmagyarázva benne, hogy az AI-vel kapcsolatos bármely javasolt rendelet miképpen felel meg az alapelveknek. Noha az irodának nincs felhatalmazása rendeletek törlésére, az eljárás továbbra is biztosíthatja a szükséges nyomást és koordinációt egy meghatározott szabályozási színvonal fenntartása érdekében.
"Az OSTP megkísérel létrehozni egy szabályozási szűrőt" - mondta R. David Edelman, a MIT Project on Technology, the Economy, and National Security igazgatója. "Egy ilyen folyamat nagyon ésszerűnek tűnik, amikor valamilyen minőség-ellenőrzést építünk be a MI politikába."
Minden jövőbeli AI-szabályozásnak meg kell felelnie a fenti ellenőrző listának. Az újonnan javasolt terv figyelemre méltó, 180 fokos fordulatot jelez a Fehér Ház kevesebb, mint két évvel ezelőtti álláspontjához képest, amikor a Trump kabinetben dolgozó tisztségviselők kijelentették, hogy nem szándékoznak nemzeti MI stratégiát létrehozni. Ehelyett az adminisztráció azt állította, hogy a kormány beavatkozásainak minimalizálása lenne a legjobb módja, a technológia virágzásának.
Mivel azonban szerte a világon egyre több kormány - különös tekintettel Kínára, - erőteljes befektetéseket hajt végre a MI-ba, az Egyesült Államok jelentős nyomást érezhet a példa követésére. Az adminisztratív tisztviselők új logikát is kínáltak a kormány MI fejlesztésben játszott szerepének növelésére.
"Az amerikai MI szabályozás alapelvei hivatalos útmutatást nyújtanak és csökkentik az innovátorok bizonytalanságát azzal kapcsolatban, hogy a saját kormányuk hogyan kezeli mesterséges intelligencia technológiáinak szabályozását"
- mondta Michael Kratsios US CTO. “Ez tovább ösztönzi az innovációt” - tette hozzá, “lehetővé téve az Egyesült Államok számára, hogy globálisan alakítsa a technológia jövőjét, és ellensúlyozza az autoriter rendszerek hatásait.”
A mostani döntésnek számos következménye lehet. Jól kivitelezve ösztönözni fogja az ügynökségeket, hogy több alkalmazottat foglalkoztassanak megfelelő műszaki szakértelemmel, létrehozzák a megbízható MI számára szükséges definíciókat és szabványokat, és általánosságban átgondolt szabályozást hozzanak létre.
Rosszul elkészítve viszont arra ösztönözheti az ügynökségeket, hogy megkerüljék követelményeket, vagy bürokratikus akadályokat emeljenek a megbízható MI biztosításához szükséges rendeletek útjában. Edelman optimista: "Az a tény, hogy a Fehér Ház megbízható MI-t jelölt neg célként, nagyon fontos" - mondja. "Fontos üzenetet küld az ügynökségeknek."
(Forrás: TechnologyReview Képek: Unsplash)