Az IRAS 04125+2902 b egy óriási bolygó, amit a Bika csillagképben lévő molekuláris felhőben találtak meg a csillagászok. A felfedezés nem számítana különösebben szokatlan vagy különleges eseménynek, hiszen számos alkalommal sikerült már korábban exoplanétákat lencsevégre kapni, de az égitest mégis egyedülállónak számít: ez ugyanis a legfiatalabb bolygó, amit hagyományos módszerrel, tehát a tranzitjának megfigyelése által fedeztek fel a csillagászok.
A "bébibolygó" csillagászati lépték szerint nagyon fiatalnak számít, mindössze 3 millió éves, és még körbeveszi az a por-, és törmelékréteg, ami a még formálódó csillagrendszerek környékén található. Ez a sűrű felhő általában eltakarja az IRAS 04125+2902 b-hez hasonlóan fiatal bolygókat a teleszkópok elől, így ritka szerencsét jelent, hogy most mégis detektálni tudták a csillagászok a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) teleszkóp segítségével.
A bolygót akkor figyelték meg, mikor az elhaladt a csillaga előtt, ehhez azonban be kellett nézni a por, és gázok függönye mögé, amire csak azért kerülhetett sor, mert valamilyen oknál fogva a törmelékkorong egy részen "meggörbült" és betekintést engedett a fiatal csillagrendszer működésébe. A kutatók azt egyelőre nem tudják, hogy ez miért következett be, de az elméletek szerint az is elképzelhető, hogy ez a jelenség nem is ritka és más csillagkeletkezési régiókra is jellemző lehet, vagyis a jövőben akár több hasonlóan fiatal bolygó megtekintésére is lehetőség nyílhat.
Az IRAS 04125+2902 b, más néven TIDYE-1b, felfedezése megkérdőjelezi a bolygókeletkezésről szóló elméleteket: a bolygó 3 millió év alatt alakult ki, míg a Földnek például ez 10-20 millió évébe telt. Az elkövetkező időszakban a kutatók azt vizsgálják majd, hogy a bolygó növekedésben van-e még, illetve a légkörére milyen módon hat a csillagának közelsége.
(Fotó: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt, K. Miller/Caltech/IPAC)