Becsapódott a kínai rakéta visszatérő fokozata, miután az űrállomás utolsó modulját az űrbe szállította

2022 / 11 / 07 / Bobák Zsófia
Becsapódott a kínai rakéta visszatérő fokozata, miután az űrállomás utolsó modulját az űrbe szállította
A Long March-5B rakéta október 31-én indult az űrbe, hogy leszállítsa a kínai űrállomás második tudományos modulját, majd, ahogy az a rakéta korábbi missziói esetében is történt, az első fokozat visszatért a Föld légkörébe, de a becsapódás kontrollálatlan módon történt.

Kínát már korábban is érték kritikák a Long March-5B rakétával kivitelezett küldetések szervezésével kapcsolatban, amelyek utolsó fázisában az űreszköz visszatérő első fokozata, pontosabban azon darabjai, amelyek nem égnek el az atmoszférában, rendre kontrollálatlan módon zuhannak a Földre és ez a legutóbbi misszió során is így történt - Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség főigazgatója november 4-én Twitter üzenetben hívta fel a figyelmet az ehhez hasonló események kockázataira.

"A nagy, klasszikus konstrukciók nem múlnak ki - a darabjaik elérik a felszínt"

- írta Aschbacher, hozzátéve, hogy az elmúlt évtizedben átlag évi 100 nagyobb darab űrszemét lépett be a bolygó légkörébe, ami évente összesen 150 metrikus tonnányi visszatérő egységet jelent.

A kínai űrügynökség azonban nem tervez változtatni a hagyományokon, mivel megítélésük szerint a nagyrészt megsemmisülő rakétafokozat megmaradó és becsapódó darabjai nem okoznak problémát és nem tartogatnak veszélyt a földi infrastruktúrára vagy lakosságra nézve. A Reuters beszámolója szerint Zhao Lijian, a kínai kormány külügyminisztériumának szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a rakétafokozatok visszatérése bevett gyakorlat nemzetközi szinten is és annak esélye, hogy a légi vagy földi közlekedés számára kockázatot jelentene a becsapódásuk, rendkívül alacsony.

A Long March-5B rakétafokozata azonban mégis okozott némi problémát Spanyolország számára, ahol a Katalónia északkeleti régiójában egy rövid időre le kellett zárni a légteret, mikor pénteken megérkeztek az első fokozat egyben maradt darabjai. Ahogy azt az Egyesült Államok Űrhadereje is megerősítette egy Twitter posztban, az űrszemét végül a Csendes-óceán északkeleti területén csapódott be, vagyis nem lakott területre estek a maradványok.

(Fotó: Getty Images/VCG)

Felépült a kínai űrállomás A második tudományos munkákra szánt modul is megérkezett a Tienhóhoz, az űrállomás központi egységéhez, ezzel a Tienkung elérte (egyelőre) teljes nagyságát.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Szomorú véget ért az IM-2 küldetés, de a Vízszimatoló működött a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.