Lezárult a nagy találgatás (legalábbis részben), hogy hová fog becsapódni a Hosszú menetelés 5B irányítatlanul a Földre zuhanó darabja. A rakéta megmaradt része végül az Indiai-óceánba zuhant a Maldív-szigetek környékén – legalábbis a hivatalos kínai média állítása szerint – számol be ról a The Guradian és a Reuters. Az USA Űrparancsnoksága megerősítette, hogy a visszatérésre az Arab-félsziget felett került sor, de a becsapódás pontos helyszínét nem ismerték, így azt sem tudták megerősíteni, hogy a Hosszú menetelés vizet vagy szárazföldet talált-e végül el. A 30 méteres központi fokozat budapesti idő szerint hajnali fél 5 körül zuhant le a kínaiak szerint.
#USSPACECOM can confirm Chinese #LongMarch5B re-entered over the Arabian Peninsula at approximately 10:15 pm EDT on May 8. It is unknown if the debris impacted land or water. https://t.co/4Ol9Sa2iJo
— U.S. Space Command (@US_SpaceCom) May 9, 2021
Most hogy vége a találgatásnak, hogy hova fog becsapódni a rakéta, elindult a politikai sárcsata a nagyhatalmak közt. A NASA már korábban is kritizálta Kínát amiatt, hogy az ázsiai ország nem elég transzparens a Hosszú menetelés visszatérésével kapcsolatban, miközben az űrkutatást végző országoknak kötelező minimalizálniuk a Földön élő embereket és a vagyontárgyaikat fenyegető veszélyeket. Jonathan McDowell, a Harvard Egyetem Asztrofizikai Központjának asztrofizikusa szerint az egész ügy miatt a kínai rakétamérnökök lustának tűnnek.
Közben a hivatalos kínai média szerint pedig a „nyugati hájp” nagyította fel azt a fenyegetést, amit a rakéta valójában jelentett. Pénteken pedig a kínai Külügyminisztréium szóvivője úgy nyilatkozott, hogy bevett gyakorlat, hogy a felsőbb rakétafokozatok a visszatéréskor elégnek a légkörben, mivel pedig a szóvivő tudomása szerint ezt a fokozatot deaktiválták, ezért a nagy része elég, a maradék pedig nem jelent fenyegetést sem az égi, sem pedig a földi eszközökre és létesítményekre.
Mint azt tehát korábban mi is megírtuk, Hosszú menetelés 5B Y2 rakéta az épülő a Mennyei Harmónia nevű kínai űrállomás első elemeit, a lakóhelyiségként szolgáló modulját juttatta Föld körüli pályára, és április 29-én lőtték fel. A mostani startot még 10 másik misszió követi, mire az állomás elkészül. A fent linkelt cikkben kitértünk arra is, hogy 2020 májusában egy Hosszú menetelés 5B-nek a darabjai Elefántcsontparton csapódtak be, és több épületet is megrongáltak, de személyi sérülés nem történt szerencsére. Ez a fokozat egyébként közel 20 tonna volt, ami több, mint ami a Columbia űrsikló után csapódott be 2003-ban, vagy a Szovjetunió Szaljut–7 űrállomása után 1991-ben, vagy a NASA Skylabje után 1979-ben.