Bemutatkozik a nyolcadik kontinens, melynek Új-Zéland is a része

2020 / 03 / 06 / Felkai Ádám
Bemutatkozik a nyolcadik kontinens, melynek Új-Zéland is a része
Zélandia, más néven az új-zélandi kontinens vagy Tasmantis egy majdnem teljesen víz fedte földdarab a Csendes-óceán délnyugati részén, amely 60-85 millió éve vált ketté Ausztráliával, amellyel együtt 85-130 millió éve szakadt le Antarktikáról.

Zélandia – mostantól emlegessük ezen a néven – nagy részét, 94 százalékát óceán borítja, de bizonyos hipotézisek szerint 23 millió évvel ezelőtt a teljes területe felett víz hullámzott. A nevét, a Zélandiát (Zealandia) Bruce Luyendyk, amerikai geofizikustól kapta 1995-ben.

Zélandia helyzete sokban hasonlít a Pluto – immár – törpebolygóéhoz, vagyis többször is bekategorizálták, tudományos viták tárgyát képezi, hogy valójában mi is.

Volt már kontinenstöredék (a hazai wikipedia például ma is így hivatkozik rá), mikrokontinens, valamint egy 2017-ben publikált kutatás óta: kontinens.

Manapság persze Zélandia nem nagyon tűnik kontinensnek, hiszen alig lóg ki belőle valami, hiába is 5 millió négyzetkilométeres területe, ami nagyjából a szomszédos Ausztrália kétharmada. Amit ma láthatunk belőle az Új-Zéland két fő szigete, az Északi- valamint a Déli-sziget, valamint Új-Kaledónia.

Ugyanakkor egy kontinens esetén nem feltétel, hogy teljesen a vízszint felett helyezkedjen el. Természetesen azért akad néhány fontosabb kritérium aminek teljesülnie kell, ha egy geográfiai képződmény mostantól kontinensként szeretne tetszelegni. Ezek pedig a következők:

  • Emelkedjen ki a környezetéből. (Ebben az esetben ez nem a Csendes-óceán, hanem annak a feneke.)
  • Rendelkezzen jól megkülönböztethető geológiával.
  • Körülhatárolható legyen a területe.
  • Sűrűbb földkéreg, mint a szokásos óceánfenék.

A 2017-es tanulmány kutatói, Nick Mortimer és Hamish Campbell már 2014-es könyvükben (Zealandia: Our Continent Revealed) is amellett érveltek, hogy Zélandia esetén ezek a feltételek teljesülnek.


Új-Zéland, Déli-sziget

A 2017-es tanulmányról Nick Mortimer úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy azt több mint húszévnyi előkészítő munka előzte meg. Mortimer úr hozzátette azt is, hogy Zélandia mostani bekategorizálása nem pusztán arról szól, hogy egy újabb kontinenst hozzáadunk a listához, hanem a tanulmányozása által a kontinensek kialakulásáról, szétválásáról is sok új információval bővíthetjük földtörténeti ismerteink tárházát.

Egy kérdés maradt: mikor lesz Zélandia hivatalosan is kontinens? Mivel nem létezik egy kijelölt testület, amely valamit kontinensnek nyilváníthatna, ezért a válasz az, hogy akkor, ha a többi kutató is eképpen kezd rá hivatkozni.

Idővel pedig ez a tudományos munkákból átszivároghat a tankönyvekbe is.

(Kép: Wikipedia)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.