Az HYLENR, egy indiai székhelyű startup, bemutatta állítása szerint a világ első tiszta energiatermelésre szolgáló hidegfúziós technológiáját. A Haidarábádban működő vállalat még szabadalmat is nyert az indiai kormánytól az alacsony energiatartalmú nukleáris reaktor (LENR) technológiájára – számol be a hírről az Interesting Engineering.
A LENR (Low Energy Nuclear Reactions), vagy alacsony energiájú nukleáris reakciók, egy olyan technológiai terület, amely az atommagok közötti reakciókat kutatja alacsony energiaszint mellett – ezt gyakran “hidegfúzióként” is emlegetik.
A hagyományos nukleáris fúzióval ellentétben, amely rendkívül magas hőmérsékleteket és nyomásviszonyokat igényel, a LENR technológia alacsonyabb hőmérsékleti és energiaszinteken működik. Az alacsony energiaszintű nukleáris reakciók során hidrogénatomok egyesülnek, hogy héliumot és hőt termeljenek.
A LENR technológia egyik fő előnye, hogy tiszta és bőséges energiaforrást biztosíthat alacsony szén-dioxid-kibocsátás és minimális radioaktív hulladék termelése mellett. Ha a technológia sikeresen alkalmazhatóvá válik, jelentős hatása lehet az energiaiparra és a globális energiatermelésre, mivel képes lehet a hagyományos fosszilis tüzelőanyagok kiváltására és a megújuló energiaforrások kiegészítésére.
Most pedig tehát egy élő demonstráció során a HYLENR folyamatos, 1,5-ös hőerősítési arányt mutatott be egy 100 wattos elektromos bemenetről – vagyis legalább 1,5-szer több hőenergiát voltak képes előállítani, mint amennyi bevitt energiát a folyamat igényelt. Mindez jelentős áttörés a fúziós energiatermelés terén. A HYLENR szerint a reaktoraik pár milligram hidrogén és fent említett, kis mennyiségű villamos energia felhasználásával érték el ezt az eredményt.
A vállalat célja, hogy a kibocsátott hő mennyiségét a bevitt energia 2,5-szeresére növelje. Ezek az alacsony energiájú nukleáris reaktorok különféle alkalmazásokhoz tudnak hőt előállítani – olyan változatos területekről van szó, mint az űrmissziók, gőztermelés, valamint indukciós fűtés háztartási és ipari célokra egyaránt. A HYLENR szerint az eszközeik drasztikusan csökkenthetik az űrmissziók kockázatát.
Siddhartha Durairajan, a HYLENR vezérigazgatója így nyilatkozott:
“A termék szabadalma igazolja a technológia találékonyságát és a LENR meglévő energiatermelő rendszerekkel való integrálásának életképességét, ami növeli a hatékonyságot és csökkenti a hagyományos energiaforrásoktól való függést.”
A vezérigazgató hangsúlyozta azt is, hogy a LENR képes a megújuló és nem megújuló forrásokból származó villamos energiát egyaránt felerősíteni, a céljuk pedig tehát a 2,5-szeres teljesítménynövekedés elérése.
A bemutatón Durairajan röviden elmagyarázta a hidrogén hidegfúziós folyamatát is:
“ (A folyamat során – a szerk.) Két hidrogénatom egyesüléséből hélium-3 keletkezik, amely instabil. Egy másik hidrogénatommal egyesülve ez stabil hélium-4-et hoz létre, miközben felesleges hő szabadul fel.”
(Kép: HYLENR)