A kártérítési per nem kevesebbért indult, mint ötmilliárd amerikai dollár. A Google Chrome nevű böngészőjének létezik egy - a keresetet benyújtók szerint megtévesztő nevű - inkognitó üzemmódja, amikor elvileg nem tárol el semmiféle felhasználóról szóló adatot, legalábbis az átlag felhasználó ezt gondolja.
A Chrome böngésző ugyanakkor ebben az üzemmódban is rögzíti a felhasználói adatokat. A keresetet még tavaly júniusban nyújtották be, ami szerint az adatgyűjtés a sérti a személyes adatok védelméről szóló szabályokat és a lehallgatásról szóló törvényeket. A Google a csoportos kereset elutasítását kérte, Lucy Koh szövetségi bíró azonban nemet mondott.
Koh szerint: “A bíróság következtetése szerint a Google nem tájékoztatta a felhasználókat arról, hogy adatgyűjtést végez, miközben a felhasználó privát böngészést folytat.”
Az 5 milliárd dollár kártérítési igényt a Google anyacége, az Alphabet ellen nyújtották be. A vállalat nem kommentálta a határozatot, csak annyit jelentettek be már ezt megelőzően, hogy a becsapós nevű “inkognitóablak” megnyitásakor tájékoztató szöveg jelenik meg, ami elmagyarázza a felhasználóknak, hogy a weboldalak cookiekat helyezhetnek el és ezeken keresztül továbbra is adatokat gyűjthetnek róluk.
A Google tavaly az állami és szövetségi tisztviselők által benyújtott monopóliumellenes panaszok céltáblája lett. Azzal vádolták, hogy visszaél a digitális reklámpiacon és az online kereskedelemben kiépített dominanciájával. Koh bíró már egy ideje nyilvánosan kritizálja a vállalat adatvédelmi irányelveit, egy esetben arra is rákényszerítette a Google-t, hogy hozzák nyivánosságra a Gmail felhasználói e-mailek elolvasásának gyakorlatát, melyet a profilírozás és a célzott reklámozás céljából végeztek.
Andrew Schapiro, a Google ügyvédje szerint: “A cég adatvédelmi irányelvei kifejezetten nyilvánosságra hozzák gyakorlatait. A szóban forgó adatgyűjtést is nyilvánosságra hozzák."
A bíró magyarázatot követelt arról is, hogy “pontosan mit is csinál a Google”, és aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a bíróság honlapjának látogatói akaratlanul is információkat közölnek a céggel. "Szeretnék egy nyilatkozatot a Google-tól arról, hogy milyen információkat gyűjtenek a felhasználókról a bíróság weboldalán, és mire használják azt fel" - mondta Koh a vállalat ügyvédeinek.
Az elterjedt böngészők mind kínálnak inkognitó böngészési üzemmódot, amikor nem mentik el a böngészési előzményeket, a kereséseket, a különböző egyéb Google szolgáltatásokban végzett tevékenységeket.
(Forrás: Engadget Kép: Pixabay)