A friss rendeletekben Biden betartva választási ígéretei, megtiltja a szövetségi állami tulajdonban lévő földterületeken és tengereken új olaj- és gázkitermeléshez kapcsolódó engedélyek kiadását, befagyasztja a folyamatban lévő ilyen szerződéseket, ahol és amennyiben csak lehetséges, illetve elrendeli a már meglévő, energiakitermelésre szóló földbérleti szerződések felülvizsgálatát. Célul tűzték ki azt is, hogy 2030-ra kétszer annyi energiát termeljenek az Egyesült Államokban tengeri szélerőmű parkokban, mint jelenleg.
A New York Times szerint az állami tulajdonban lévő földeken történő fosszilis üzemanyagtermelés az Egyesült Államok összes szén-dioxid-kibocsátásának csaknem egynegyedét teszi ki.
Joe Biden a rendeletek aláírásakor elmondta, hogy már így is túl sokat vártak a klímaváltozás kapcsán szükséges cselekvéssel, de ennek vége. Biden azt szeretné, ha hazája vezető szerepet játszana a klímaváltozás elleni küzdelemben, ezért prioritássá tette ezt a külpolitikai és nemzetbiztonság területén egyaránt.
Biden első klímapolitikai rendeletével visszaléptette az Egyesült Államokat a Párizsi Klímaegyezménybe. Trump egész elnöksége alatt a környezetvédelmi szabályozás gyengítésén dolgozott, utolsó hónapjaiban is feloldotta természetvédelmi területek védelmét, és minél több energiakitermelő cégnek igyekezett engedélyt adni például a több mint 78 ezer négyzetkilométeres alaszkai Nemzeti Sarkvidéki Vadmenedék rezervátumban történő fúrásra.
Az energiaipar várhatóan erősen ellenáll majd, hiszen a Trump korszakban megszokhatták, hogy érdekeik prioritást élveztek a természetvédelemmel szemben. Bidennel mindez legalábbis részben megváltozhat.
"Ma van a klíma napja a Fehér Házban" - mondta szerdán Biden.
Biden "egész kormányzat" megközelítése a Fehér Ház szerint megteremti a Nemzeti Klímatanácsadó pozíciót, melynek betöltője a Belföldi Klímapolitikai Irodát vezeti majd.
Biden elnöki rendeletei után a pártja több klímapolitikai törvénytervezetet is beterjeszt majd, melyeket a kongresszusnak kell megszavazni, ami még a Demokrata párt képviselőházi és a szenátusi többsége mellett is nehéz lehet. Elnöki rendeletekkel gyorsan és hatékonyan lehet elérni a célokat, ám ezek visszavonhatóak a következő elnök által.
(Forrás: BBC Kép: Youtube)