Mesterséges szemmel nyerték vissza a látásukat, de a cég döntése miatt bármelyik pillanatban el is veszíthetik azt

2022 / 02 / 18 / Bobák Áron
Mesterséges szemmel nyerték vissza a látásukat, de a cég döntése miatt bármelyik pillanatban el is veszíthetik azt
Ahogy az orvosi neurális implantátumok egyre inkább elterjedtté válnak a világban, úgy lesz egyre fontosabb kérdés, hogy mi történik, ha egy cég csődje vagy egy termék elavulása után a páciensek nem kapnak megfelelő támogatást a beültetett eszközökhöz. A vita most a Second Sight kapcsán lángolt fel, akik egy csúcstechnológiájú bionikus szemmel több mint 350 vak embernek teremtettek lehetőséget arra, hogy képesek legyenek újra érzékelni a környezetüket, ugyanakkor az eszköz kivezetése után a pácienseiket most az a veszély fenyegeti, hogy bármelyik pillanatban újra elveszíthetik a látásukat - írja az IEEE Spectrum.

A Second Sight egy olyan eszközt forgalmaz Argus II néven, ami ugyan minimális mértékben, de képes visszaállítani az emberek látását. A "visszaállítást" itt valóban idézőjelesen kell érteni, hiszen az implantátummal ellátott páciensek valójában csak fekete-fehér fényeket látnak, de a szerencsésebbeknél már ennyi is elég ahhoz, hogy például képesek legyenek elkülöníteni a járda vonalát az úttól, sőt, egyesek még síelni is képesek voltak a mesterséges szem segítségével.

A Second Sightot 1998-ban hozta létre Robert Greenberg három társával együtt, az Argus I-gyel majd pedig az Argus II-vel végzett sikeres klinikai kísérletek után pedig előbb 2011-ben Európában, majd két évvel később az USA-ban is megkapták az engedélyt arra, hogy forgalomba hozzák az implantátumot. Ez az Argus II esetében egy speciális, kamerával felszerelt szemüveghez kapcsolódik, amely az általa rögzített képet a derékon viselhető képfeldolgozó egységnek továbbítja. Ez a videót egy 60 pixeles, fekete-fehér képpé alakítja át, majd visszaküldi a szemüvegnek, ami egy vezeték nélküli antennán keresztül továbbítja az adatokat a hatvan elektródával ellátott implantátumba. Az implantátum az elektródák segítségével képes stimulálni a páciensek szemének fotoreceptorait, felvillanásokat idézve elő, így azok ha minimálisan is, de képesek érzékelni az őket körülvevő dolgokat.

Legalábbis a legtöbb esetben. Míg az IEEE Spectrum információi szerint az Argus I és II használata sok páciensnél valóban érzékelhető változást idézett elő, voltak, akiknél szinte egyáltalán nem működött az implantátum. Aries Arditi, a készülék klinikai tesztjeinek vezető kutatója a lapnak elmondta, hogy a visszajelzések alapján a cég többet ígért, mint amire a technológia valójában képes volt, így az amerikai felhasználók nagy többségének az Argus II vizuális képességei kifejezetten csalódást okoztak. Bár Arditi ezeket az aggályokat a Second Sighttal is megosztotta, a cég vezetése nem engedte, hogy az eredményeket publikálják.

Szemek nélküli látást tesz lehetővé egy új agyi implantátum Spanyol kutatók közvetlenül a látásért felelős agyterületet stimulálták, aminek eredményeként egy 16 évvel ezelőtt megvakult nő képes volt érzékelni a betűket és a tárgyak körvonalait is.

A Second Sighttal más problémák is voltak, hiszen annak ellenére, hogy a hasonló neurális implantátumoknál jóval drágábban, mintegy 150 ezer dollárért forgalmazták a készüléket, a cég így is veszteségesen működött. Greenberg viszonya emiatt egyre inkább megromlott a cég befektetőivel, így előbb 2015-ben a vezérigazgatói posztról távozott, majd három évvel később, 2018-ban végleg elhagyta a céget. A Second Sight egy évvel később úgy döntött, hogy megszüntetik az Argus implantátumok támogatását, 2020-ban pedig csődközelbe kerültek, ami végleg megpecsételte az implantátumot használók sorsát. A fejleményekről ugyanakkor nem siettek tájékoztatni a pácienseiket: Terry Byland, aki az évek során a technológia egyik fontos reklámarcává vált is arról számolt be, hogy csupán a hírekből értesült róla, hogy a továbbiakban teljesen magára lesz utalva. Az ő implantátuma ugyan egyelőre működik, de ahogy ő fogalmaz "ha valami elromlik, akkor már cseszhetem, mert nincs rá lehetőség, hogy helyrehozzák".

Hogy mi várhat a Second Sight pácienseire, azt egyelőre senki sem tudja. A cég idén februárban egyesült a Nano Precision Medical nevű biogyógyászati céggel, akik ugyan az IEEE Spectrumnak megerősítették, hogy elkötelezettek a látássérültek kezelését segítő technológiák fejlesztésében, de hogy az Argus eszközök felhasználói mire számíthatnak a jövőben, arról nem adtak bővebb felvilágosítást.

Az eddigi tapasztalatok ugyanakkor nem sok jóval kecsegtetnek. Barbara Campbell, aki még tizenhárom évvel ezelőtt kapta meg a saját implantátumát, például arról számolt be a lapnak, hogy 2013-ban éppen a New York-i metróban igyekezett átszállni az egyik vonalról a másikra, amikor rövid csipogást hallott, majd a világ egyszerre elsötétült körülötte. A későbbi vizsgálatok megállapították, hogy az implantátuma helyrehozhatatlanul tönkrement, de mivel a kivétele újabb sebészeti beavatkozást igényelt volna, így a nő azóta is viseli a már teljesen használhatatlan eszközt.

(Borítókép: A Second Sight üzletfejlesztési vezetője, Brian Mech 2013-ban, fején az Argus II szemüvegével, Fotó: Ricardo DeAratanha/Los Angeles Times via Getty Images)

Ausztrál kutatók olyan eszközt fejlesztettek, amely visszaadhatja az emberek látását A Melbourne-i Monash Egyetem kutatói csaknem egy évtizede dolgoznak az eszközön, amelyet hamarosan embereken is elkezdenek tesztelni.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Kilenc évesen a New York Times címoldalára került, tizenkét évesen Kaszparov figyelte a játékát, magántanulóként tanult, mert minden idejét a sakk kötötte le. Polgár Judit, minden idők legsikeresebb női sakkozója, Világsakkfesztivált tart hamarosan Budapesten nővéreivel és Rubik Ernővel.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.