Bizmutén: a szuperanyag, ami jobb a grafénnél is

2025 / 03 / 16 / Felkai Ádám
Bizmutén: a szuperanyag, ami jobb a grafénnél is
Az ősi fémmegmunkálás technikáiból merítve a kutatók kidolgoztak egy módszert viszonylag nagy méretű, atomvastag fémlemezek kovácsolására, lehetővé téve ezek különleges tulajdonságainak részletes laboratóriumi vizsgálatát. Az eljárás különösen jól alkalmazható az alacsony olvadáspontú fémek, például a bizmut, gallium, indium, ólom és ón esetében.

Javier Sanchez-Yamagishi, a Kaliforniai Egyetem (Irvine) fizikusa ezt az eredményt a grafén felfedezéséhez hasonlítja, amely egyetlen atom vastagságú szénréteg.

„Ez csupán a kezdet” – mondja Sanchez-Yamagishi. „Most mások is bekapcsolódhatnak, és elkezdhetik alaposabban megvizsgálni ezeket az ultravékony fémrétegeket.”

Az atomvastag anyagok egyedi tulajdonságokkal bírnak, amelyek jelentősen eltérnek a hagyományos, tömbszerű, háromdimenziós formájuktól. A grafén például jóval erősebb és jobb vezetőképességű, mint a grafit. A grafén 2004-es felfedezése óta a kutatók számos más kétdimenziós (2D-s) anyagot fedeztek fel, jellemzően úgy, hogy réteges kristályokból választottak le lapokat. „Olyan ez, mint egy könyv, amelyből kiemelsz egy oldalt, és így kapsz egy kétdimenziós lapot” – magyarázza Guangyu Zhang, a Kínai Tudományos Akadémia kutatója.

A grafén tanulmányozásakor jöttek rá, hogy létezhet egy teljes világmindenség, amely a miénket kiegészíti Nem csak arról van szó, hogy létezik egy párhuzamos univerzum, hanem hogy a mi univerzumunk csak a fele az egésznek – a két univerzum együtt szükséges bizonyos kölcsönhatásokhoz. Ezzel a „két univerzumos kozmológiai modellel” több korábbi kozmológiai és kvantummechanikai problémát is meg lehetne magyarázni.

A fémek azonban jellemzően nem réteges szerkezetűek, ami nehézzé teszi az atomvastag, stabil fémlemezek előállítását. A korábbi módszerekkel például aranyból hoztak létre goldene-t, vagy más fémeket párologtattak és rétegeztek felületekre. Ezek a technikák azonban számos problémával jártak: a fématomok túlságosan erősen kötődtek a felülethez, így a fémlemezek valódi tulajdonságai nem tudtak érvényesülni. Emellett az ultravékony fémlemezek gyakran nanorészecskékké álltak össze, vagy a levegő hatására gyorsan oxidálódtak, ezért legtöbbször csak vákuumban lehetett vizsgálni őket.

Zhang kutatócsoportja a hagyományos rézkovácsolás technikájából merített ötletet, és azt nanoméretű alkalmazásra alakította át. A folyamatot hét éven át finomították, végül a zafírt – egy rendkívül kemény anyagot – választották nanoméretű „üllőként”, amelyet atomosan sík molibdén-diszulfid (MoS₂) rétegekkel vontak be. Az új módszer során egy apró fémcseppet hevítenek, majd két zafír üllő között összepréselik és lehűtik, miközben a MoS₂ rétegek közé szorulva ultravékony fémlemezzé lapul. Mivel a MoS₂ erősen köti a fématomokat, de csak gyengén lép kölcsönhatásba a zafírral, a kutatók könnyen kiemelhetik az így létrejött MoS₂–fém–MoS₂ szerkezetet, egy préselt melegszendvicshez hasonlóan.

Mindez nagy lépés az atomvastag fémlemezek egyedi tulajdonságainak tanulmányozására és alkalmazására – ez utóbbi különösen az elektronikai ipart és a korszerű anyagkutatást jelenti.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/TheDigitalArtist)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.