Boldogok a szeizmológusok, mert övék most a csendeknek országa

2020 / 04 / 14 / Rácz Tamás
Boldogok a szeizmológusok, mert övék most a csendeknek országa
A földrengések, vulkánkitörések, szökőárak előjelzésével foglalkozó kutatók számára ajándék az a bár hónap, amíg az emberiség begubózik a pandémia miatt.

Nem sok szakmát érint pozitívan a koronavírus-járvány, de egyet biztosan: a szeizmológusokét, a tudósokét, akik a föld rezgéseivel, a földrengések előjelezhetőségével foglalkoznak.

Ahogy leálltak a járművek, a gyárak gépei, az építkezések, ahogy csökkent a tömegközlekedési eszközök száma, generációk óta nem tapasztalt csendben figyelhetik a földkéreg vibrációit, akik ezzel foglalkoznak. A brüsszeli székhelyű Belga Királyi Obszervatórium szeizmológusa szerint március 18-a, a belga fővárosban bevezetett kijárási korlátozások napja óta a földkéreg megfigyelhető "zaja" felével-harmadával csökkent. Ezekben a napokban a kutatók olyan precíz megfigyeléseket végezhetnek a valóban szeizmológiai eredetű rezgésekkel kapcsolatban, melyekre Brüsszelben eddig csak a havazások miatt leblokkolt közlekedés napjaiban és a karácsonyi nyugiban volt lehetőségük.

Thomas Lecocq brüsszeli szeizmológus jelenleg világszerte 30 kollégájával egyezteti megfigyelései eredményeit és tanulmányt ír arról, hogyan befolyásolja az emberi aktivitás lecsökkenése a földrengések, vulkánkitörések, szökőárak előrejelezhetőségét.

Hasonlóan lecsendesedett körülmények között rögzítik az adatokat a londoni szeizmográfok is. Paula Koelemeijer, a Royal Holloway Egyetem kutatója szerint a járványellenes intézkedések okozta nyugalom kiváló lehetőség, hogy az emberiség olyan alapos térképet rajzoljon magának a földkéreg szerkezetéről, mint még soha. Londonban március 23-án állt meg az élet, a szeizmológusok pedig már másnap húsz százalékos csökkenést tapasztaltak az emberek, járművek keltette zajokban. Most lelkesen gyűjtik az adatokat, kiegészítik adatbázisaikat és azt mondják, a közeljövő földrengéseivel kapcsolatban sokkal precízebb előjelzéseket adhatnak az emberiségnek. Legalább ennyi hasznunk van a világjárványból.

(A Positive News cikke nyomán)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.