Nem sok szakmát érint pozitívan a koronavírus-járvány, de egyet biztosan: a szeizmológusokét, a tudósokét, akik a föld rezgéseivel, a földrengések előjelezhetőségével foglalkoznak.
Ahogy leálltak a járművek, a gyárak gépei, az építkezések, ahogy csökkent a tömegközlekedési eszközök száma, generációk óta nem tapasztalt csendben figyelhetik a földkéreg vibrációit, akik ezzel foglalkoznak. A brüsszeli székhelyű Belga Királyi Obszervatórium szeizmológusa szerint március 18-a, a belga fővárosban bevezetett kijárási korlátozások napja óta a földkéreg megfigyelhető "zaja" felével-harmadával csökkent. Ezekben a napokban a kutatók olyan precíz megfigyeléseket végezhetnek a valóban szeizmológiai eredetű rezgésekkel kapcsolatban, melyekre Brüsszelben eddig csak a havazások miatt leblokkolt közlekedés napjaiban és a karácsonyi nyugiban volt lehetőségük.
Thomas Lecocq brüsszeli szeizmológus jelenleg világszerte 30 kollégájával egyezteti megfigyelései eredményeit és tanulmányt ír arról, hogyan befolyásolja az emberi aktivitás lecsökkenése a földrengések, vulkánkitörések, szökőárak előrejelezhetőségét.
Hasonlóan lecsendesedett körülmények között rögzítik az adatokat a londoni szeizmográfok is. Paula Koelemeijer, a Royal Holloway Egyetem kutatója szerint a járványellenes intézkedések okozta nyugalom kiváló lehetőség, hogy az emberiség olyan alapos térképet rajzoljon magának a földkéreg szerkezetéről, mint még soha. Londonban március 23-án állt meg az élet, a szeizmológusok pedig már másnap húsz százalékos csökkenést tapasztaltak az emberek, járművek keltette zajokban. Most lelkesen gyűjtik az adatokat, kiegészítik adatbázisaikat és azt mondják, a közeljövő földrengéseivel kapcsolatban sokkal precízebb előjelzéseket adhatnak az emberiségnek. Legalább ennyi hasznunk van a világjárványból.
(A Positive News cikke nyomán)