A Falcon Heavy – mint azt az Interesting Engineering írja a most megosztott kép apropóján – némileg elvész a rakétákról szóló diskurzusban, pedig ahogy azt a SpaceX vonatkozó weboldala is büszkén hirdeti: ez jelenleg a világ legerősebb rakétája. A Falcon Heavy 63,8 tonna terhet képes alacsony Föld körüli pályára (LEO), vagy 26,7 tonna terhet geostacionárius transzferpályára juttatni, és érdemes megemlíteni azt is, hogy ez a rakéta vitte fel a mára elhíresült meggypiros Tesla Roadstert is. Akit amúgy érdekel a világ (és talán az univerzum) első űrautójának a sorsa, az ezen a weboldalon nyomon követheti – a kocsi ezek szerint jelenleg a Vénusz relatív közelségében található, bolygónktól 306 058 428 km-re. Na de térjünk vissza a Falcon Heavy-hez, íme egy kilövést megelőző, lenyűgöző felvétel a brutális mennyiségű (27 darab) Merlin hajtóműről:
Falcon Heavy in the hangar at Launch Complex 39A pic.twitter.com/Ul1Ti8e8qH
— SpaceX (@SpaceX) October 23, 2022
A fenti szám úgy jön össze, hogy a rakéta első fokozata három Falcon 9 rakétából áll, és ezek mindegyike 9 Merlin 1D rakétahajtóművel rendelkezik. A két oldalsó rakéta egyébként működhet önállóan, Falcon 9-ként is, a középső, szerkezetileg megerősített darab viszont csak ebben a konfigurációban fordul elő. Mindez azzal is jár, hogy a jellegzetes gyorsítórakéta-landolásra csak a két oldalsó darab képes, a központi rakéta a pályaelhagyás után a tengerben landol azt követően, hogy a második fokozatot pályára állította. A második fokozatot egyébként egyetlen, az űrbeli körülményekhez módosított Merlin 1D Vacuum motor hajtja.
A mostani, az USSF–44 misszió keretében történő kilövés hosszú idő óta az első Falcon Heavy start – mint azt a Space.com írja: a világ legerősebb rakétáját utoljára 2019 júniusában küldték fel a csillagok közé. A mostani egyébként a negyedik kilövés lesz mindössze.
Nagyon érdekes az is, hogy mit rejteget a Falcon Heavy a puttonyában: az említett USSF–44 az amerikai Space Force részére fog geostacionárius pályára állítani két műholdat. A Next Spaceflight adatai alapján a fedélzeten 2 rakomány lesz, egy nagyobb, titkosított műhold, valamint egy TETRA-1 nevű mikroműhold. A TETRA-1 az első a GEO műholdak prototípusának sorozatában, amelyet az Egyesült Államok hadserege bocsát fel, és amely a jövőbeni műholdak rendszereljárásait teszteli.
Annyit azért kiokoskodhatunk a fentiek alapján (ha tehát ezek az adatok igazak), hogy a titkosított darab nem semmi műhold lehet, ha a Falcon Heavy kell hozzá, amely tehát akár 26,7 tonna terhet is képes geostacionárius transzferpályára juttatni – a rekorder teherkapacitást ugyanis vélhetőleg nem a mikroműhold emészti majd fel. A kilövésről még annyi ismeretes, hogy erre október 31-nél korábban nem fog sor kerülni.
(Kép: SpaceX)