A CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) megalapításáról szóló okiratot 1953-ban írták alá 12 állam: Belgium, Dánia, Franciaország, Görögország, Olaszország, Svájc, Norvégia, Svédország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Jugoszlávia és a Német Szövetségi Köztársaság képviselői. Az ezután következő években a szervezet kiegészült több új taggal, köztük 1992-ben Magyarországgal, valamint megfigyelő státuszban csatlakozott az Egyesült Államok, India (aki időközben partnertaggá vált), Japán és Oroszország is. A megfigyelő státusz miatt ezekkel az országokkal kevésbé szoros a CERN kapcsolata, mint a költségekhez hozzájáruló és a szabályok betartását hivatalosan vállaló tagokkal, de az amerikai és orosz (vagyis korábban szovjet) kutatók már évtizedekkel ezelőtt is aktívan részt vettek a kísérletekben és a moszkvai székhelyű Egyesített Atomkutató Intézet mérnökei és tudósai is számos kutatási munkát végeztek az intézményben.
A jelenleg érvényben lévő megállapodás szerint az Oroszországgal való együttműködési szerződés 2024 decemberében, a hivatalosan tagként nem csatlakozó, de szintén együttműködő Fehéroroszországgal pedig 2024 júniusában jár le, a CERN Tanácsának június 16-ai döntése alapján ezután a szerződést nem újítják meg, vagyis befejeződik a két országból származó kutatókkal való közös munka az intézményben.
"A Tanács felidézi, hogy a szervezetet a második világháború utáni időkben azért alapították, hogy összehozza a nemzeteket és embereket a békés tudományos munkára való törekvés érdekében.
Az egyezmény II.1 cikkelye kimondja, hogy 'a szervezetre nem tartoznak hadászati fejlesztésekkel kapcsolatos munkák'. A szervezet alapértékei mindig is a határokon átívelő tudományos együttműködésre épültek, amely a békét segíti elő. Egy ország agressziója a másikkal szemben azok ellen az értékek ellen valók, amelyeken a szervezet alapul. Ukrajna folytatódó katonai megszállása az Oroszországi Föderáció által, Fehéroroszország segítségével, a szervezet és tagjai számára továbbra is jelentős aggodalom forrása." - írja a CERN a június 16-ai tárgyalásokról szóló jelentésben, ezzel indokolva azt a határozatát, amelynek értelmében március 8-án felfüggesztették Oroszország megfigyelő státuszát, majd március 25-én ennél is szigorúbb intézkedéseket hoztak: beszüntették az orosz és fehérorosz tudományos intézmények támogatását. A legújabb döntés szerint pedig a 2024-ben automatikusan megújuló szerződéseket lezárják, nem hosszabbítják meg, így mindenfajta együttműködésük befejeződhet a CERN-el.
A tudományos együttműködés vége nem csak az orosz és fehérorosz kutatási programok, hanem a CERN számára is veszteséget jelentene, hiszen, ahogy azt a Science is írja, az itt, vagy a CERN-el kollaborációban dolgozó több mint 12 000 tudós között 1000 orosz nemzetiségű található. A közös munkát az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet sem becsüli alá, az Egyesített Atomkutató Intézettel kapcsolatban például hosszan sorolják az intézet számos hozzájárulását a kutatási projektekhez, többek között a Nagy Hadronütköztetőhöz és az itt zajló CMS, Alice és Atlas programokhoz köthető tevékenységeiket.
A szervezetnél dolgozó John Ellis elméleti fizikus szerint éppen a CERN alapítóinak a békét prioritásként kezelő hozzáállása indokolná az együttműködés folytatását, elvégre a múlt században, a hidegháborús években az országok közti politikai feszültség és ellenséges hangulat sem vetett véget a programoknak, sőt, a CERN az európai, orosz és amerikai kutatók találkozópontjává vált ebben az időben.
"A személyes véleményem szerint meg kellene próbálnunk fenntartani az együttműködést, ha ez politikailag lehetséges"
- nyilatkozta a Science-nek.
A CERN Tanácsa fenntartja a lehetőséget arra, hogy a dolgok pozitívabb vagy negatívabb irányú alakulása esetén módosítják a hozzáállásukat: a jelentés szerint "a szituációt továbbra is közelről figyeljük és a Tanács készen áll arra, hogy újabb döntéseket hozzon az ukrajnai helyzet alakulásának fényében" - de hogy ez az együttműködés 2024 utáni folytatását vagy ellenkezőleg, akár a mostaninál is szigorúbb intézkedések bevezetését jelenti, egyelőre nem lehet tudni.
(Fotó: CERN)