Csaknem hetven éve, hogy az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN megalakult. A nemzetközi szervezet még a hidegháború legsötétebb napjaiban is kitartott, azonban a február 24-én kirobban orosz-ukrán háború évtizedek óta nem látott feszültségekkel terheli az együttműködést – számolt be róla a Gizmodo.
A CERN-nek dolgozó ukrán tudósok a napokban már felszólították a szervezetet, hogy zárják ki Oroszországot és az orosz tudósokat a közös munkából. A nagyjából 12 000 kutatót számláló CERN tudósai közül nagyjából 40 szakember ukrán, míg az orosz tudósok száma több mint 1000, azaz nagyjából a CERN összes kutatójának a 8%-át teszik ki. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Ukrajna a CERN társult tagja, ami azt jelenti, hogy bár nincs képviselői a tanácsban, fizet tagdíjat. Oroszország ellenben – hasonlóan az Egyesült Államokhoz – csupán megfigyelő nemzet, amely nem fizet semmilyen tagdíjat, ugyanakkor jelentősen hozzájárul bizonyos kísérletekhez.
A CERN-nek dolgozó orosz tudósok március negyedikén kiadtak közösen egy nyílt levelet, melyben kifejezik együttérzésüket Ukrajnával, továbbá elítélik az orosz agressziót, azonban úgy tűnik, hogy ez nem talált megértő fülekre a szövetségben: a CERN tanácsa ugyanis úgy határozott, hogy Oroszországot és az orosz tudósokat szankcionálni kell. A CERN tanácsa úgy határozott, hogy
A szervezet tanácsa, a CERN Council az együttműködés 23 tagállamából delegált két-két küldöttből áll. Oroszország egyike volt annak az öt entitásnak, amelyek megfigyelői státuszúak voltak a CERN-ben, az Egyesült Államok, Japán, az Európai Unió, a Joint Institute for Nuclear Research (amely Oroszországban van) valamint az UNESCO mellett.
Az orosz-ukrán háborúnak az emberi áldozatokon túl több tudományos program és együttműködés is kárát látta: napokkal a háború kezdete után hazarendelték az orosz személyzetet a francia Guyanában található európai űrkikötőből; veszélybe került a Nemzetközi Űrállomás is, melynek a lezuhanását, illetve a darabokra szedését is belengette már a Roszkozmosz, továbbá az ExoMars-küldetés is minimum két évet fog késni a konfliktus miatt. Ezen kívül leállították az egyik legfejlettebb röntgenteleszkóp működését is. A háború elhúzódását maga az űrutazás egésze is megszenvedheti – erről egy korábbi cikkünkben már bővebben is írtunk.
Az orosz támadást követő szankciók mértékében azonban korántsem teljes az egyetértés: míg a tech-cégek és a közösségi oldalak, valamint egyes pénzügyi szolgáltatók is egy emberként léptek fel és szankcionálták az orosz felhasználóikat, a nagyobb kriptotőzsdék közül azonban páran megtagadták a kollektív szankciók bevezetését, mivel szerintük ezekkel olyan orosz embereket is büntetnek, akik nemhogy nem választották Putyint, de ugyanúgy ellen vannak a politikájának és a háborúnak, mint sokan mások. Azt is érdemes megjegyezni, hogy jelenleg Oroszországot annyi informatikai cég bojkottálja, hogy már fontolóra vették a kalózszoftverek legalizálását is.
(Fotó: Getty Images)