Csillagászok felfedezték a valaha észlelt legfényesebb szupernóvát

2020 / 04 / 14 / Justin Viktor
Csillagászok felfedezték a valaha észlelt legfényesebb szupernóvát
Egy hatalmas, tőlünk 4,6 milliárd fényév távolságra elpusztuló csillag utolsó fellobbanása segítheti az univerzum legrégebbi csillagainak felkutatását. A csillagászok úgy vélekednek, hogy a most látott felvillanás fénye és energiája legalább kétszerese bárminek, amit korábban rögzítettek.

Pulzáló páros instabilitás

A szupernóva olyan robbanás, mely egy hatalmas és erőteljes, de haldokló csillag életének utolsó epizódja, mielőtt valami egészen mássá alakulna át: fekete lyukká. A tudósok úgy vélik, hogy mostani felfedezésük egy rendkívül ritka „pulzáló páros-instabilitást” mutató

szupernóva, melyet valószínűleg két hatalmas csillag összeolvadása utáni fellobbanása hozott létre, hogy a valaha tapasztalt legnagyobb fényességgel ragyogjanak fel, még egyszer utoljára.

Ilyen típusú esemény eddig csak elméletben létezett, csillagászati ​​megfigyelések révén még soha nem erősítették meg. A 4,6 milliárd fényév távolságban lezajló robbanás először azzal hívta fel magára a tudósok figyelmét, hogy úgy tűnt, egyedül történik a kozmoszban. A valóságban olyan fényes volt, hogy a fénye egyszerűen elrejtette a környező galaxist. 

"Noha sok szupernóvát fedeznek fel minden este, többségük hatalmas galaxisokban helyezkedik el" - mondta Dr. Peter Blanchard, a Northwestern Universityről. „Ez azonnal kiemelkedett a többi közül, további megfigyelésekre ösztönözve minket, hiszen úgy tűnt, mintha a semmi közepén lenne. Csak akkor pillantottuk meg a galaxist, ahol ez a csillag született, amikor a szupernóva halványulni kezdett." 

A csoport, amelybe a Harvard és az Ohio Egyetem szakértői is beletartoznak, két évig folytatta az SN2016aps nevű robbanás megfigyelését, amíg csúcsfényessége, az eredeti érték 1 százalékára nem csökkent. Ezekkel a mérésekkel kiszámították, hogy a szupernóva tömege 50-100-szor lehetett nagyobb, mint a mi napunké, (a szupernóvák tömege általában nyolc és 15 naptömeg között mozog.)  A szupernóvákat a robbanás teljes energiájával és az észlelhető fényben vagy sugárzásban kibocsátott energia mennyiségével szokták mérni, írta Dr. Matt Nicholl, a tanulmány vezető szerzője, a Birminghami Egyetemről.

"Egy tipikus szupernóvában a sugárzás kevesebb mint a teljes energia 1 százaléka, de az SN2016aps-nél azt találtuk, hogy a sugárzás egy normál méretű szupernóva robbanási energiájának ötszörösére nőtt. Ez a legtöbb fény, amit valaha is észleltünk egy szupernóva kibocsátásában.”

A fény spektrumát megvizsgáló tudósok szerint az amúgy sem kis robbanást a szupernóva és egy hatalmas gázhéj összeütközése is táplálta, amelyet maga a csillag bocsáthatott ki évtizedekkel a felrobbanása előtt.

"A rendkívül nagy tömegű csillagok heves erővel pulzálnak, mielőtt felrobbannának, és így hatalmas gázhéjat vetnek ki magukból" - mondta Dr. Nicholl. „Ez a páros instabilitásnak nevezett folyamat során történik, melyen sokat törték a fejüket az elmúlt 50 év fizikusai. Ha a szupernóva “megfelelően időzít,” akkor utolérheti ezt a kivetett gáz-héjat, és hatalmas energia szabadul fel az ütközés során. Úgy gondoljuk, hogy a folyamatra ez az eddig megfigyelt egyik legérdekesebb jelölt, és valószínűleg a legnagyobb tömegű is." 

Rejtélyes szupernóva

A szupernóva ráadásul „feladott még egy utolsó rejtvényt”, tette hozzá Dr. Nicholl. „Az általunk észlelt gáz többnyire hidrogénnek bizonyult, de egy ilyen hatalmas csillag általában elveszíti az összes hidrogénjét a csillagszeleken keresztül, még mielőtt pulzálni kezdene.

„Az egyik magyarázat erre az lehet, hogy két kisebb csillag, körülbelül 60 naptömegűek, összeolvadtak a robbanás előtt. Az alacsony tömegű csillagok hosszabb ideig megtartják a hidrogénatomokat, miközben kombinált tömegük már elegendő ahhoz, hogy kiváltsa a páros instabilitást."

A csapat azt reméli, hogy kutatásuk - amely hétfőn jelent meg a Nature Astronomy folyóiratban - segíthet más csillagászoknak abban, hogy a NASA új űrmegfigyelő obszervatóriumának befejezése után, megtalálják az univerzum legrégebbi csillagait. A tudósok szerint a hatalmas csillagok gyakoribbak voltak a korai világegyetemben, és remélhetőleg ez a felfedezés is segít megvilágítani, hogyan lehet őket megtalálni. 

Edo Berger, a Harvardi Egyetem professzora elmondta: „Most, hogy tudjuk, hogy ilyen energiájú robbanások történnek a természetben, a NASA új James Webb-távcsöve észlelheti majd azokat a távoli eseményeket, melyekkel az idő végtelen kútjába nézve, megfigyelhetjük az univerzum első csillagainak halálát.”

(Forrás: TheIndependent Képek: Unsplash, NASA)

[/keretes_doboz
 


A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.