Csodaanyag született, ami egyesíti a hungarocell és az acél tulajdonságait

2025 / 02 / 09 / Bobák Zsófia
Csodaanyag született, ami egyesíti a hungarocell és az acél tulajdonságait
Extrémen erős és mégis ultrakönnyű anyagot terveztek mesterséges intelligencia algoritmusok segítségével.

A Torontói Egyetem kutatói elkészítették azt az anyagot, ami repülőgépek, helikopterek és más légi járművek alapanyagaként jelentősen csökkentheti az üzemanyagfogyasztást, mivel az eddigieknél jóval könnyebbé teheti a gépek szerkezetét. Az anyag különlegessége, hogy a kutatók a tervezésben nagyban támaszkodtak a mesterséges intelligencia segítségére, ami sok ezer változatból választotta ki azt a dizájnt, ami végül a leghatékonyabbnak bizonyult.

A kutatók célja az volt, hogy különösen erős, de mégis minél könnyebb anyagot alkossanak, ami jobban teljesít az alumíniumnál és titánnál a járművekbe integrálva, ehhez pedig a matériát nanotechnológiai módszerekkel kezdték megtervezni. A méhsejtes rácsokba, és más, ennél bonyolultabb, de szabályos formákba rendeződő anyagok ígéretes kiinduló alapot jelentenek a struktúrához, de annak érdekében, hogy az anyag teherbíró képességét növeljék, és ezzel a potenciális töréseket elkerüljék, speciális geometriájú rácsszerkezetet kellett létrehozni. Ebben nyújtottak segítséget az algoritmusok, amelyek több ezernyi szerkezettervet alkottak, majd a stressztűrő képességüket virtuális környezetben tesztelték le.

A befutó egy olyan anyag lett, amelynek hálója mindössze 300-600 nanométeres rudakból állt, és a rácsai 18,75 millió apró, egyedi egységet tartalmaztak. A polimert magas hőmérsékleten, 900 Celsius-fokon üveges anyaggá alakították, és az így készült nanohálók a titánnál is ötször erősebbek lettek a tesztek eredményei alapján.

Az anyag ereje a szénacéllal vetekedik, viszont olyan alacsony sűrűségű, mint a polisztirol hab.

Az extrém könnyű, de mégis nagyon erős anyag rengeteg potenciált rejt: a kutatók szerint, amennyiben a repülőgépekben a titánt erre az anyagra cserélnék, minden egyes kilóval, amit kicseréltek, évi 80 kilogrammnyi üzemanyagot tudnának megspórolni a könnyebbé váló gépek révén.

Ahogy az az anyagkutatások során sokszor megtörténik, a laboratóriumi kísérletek eredményei ígéretesek ugyan, de nem ültethetők át azonnal a gyakorlatba - előbb további fejlesztésekre van szükség, amelyek révén még jobban növelhetik az anyag előnyös tulajdonságait, és elháríthatják az akadályokat a hatékony tömeggyártás útjából.

(Fotó: Peter Serles, University of Toronto, Ricardo Gomez Angel/Unsplash)

Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Akár 50%-kal növelheti a biológiai és valós életkor közötti különbséget az elégtelen vízbevitel. Milyen összefüggés áll fenn a test öregedése és a vízivás között és mennyit kell inni naponta?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.