Csontot találtak a csimpánzok szívében, nem kizárt, hogy az emberekben is előfordulhat

2020 / 06 / 12 / Felkai Ádám
Csontot találtak a csimpánzok szívében, nem kizárt, hogy az emberekben is előfordulhat
A kutatók egy ritka csonttípust találtak a csimpánzok szívében, ami azért fontos hír, mert bizonyos, emberek körében is előforduló szívbetegség terápiájában is lehet a felfedezésnek jelentősége.

Az os cordis nevű csont több állat szívében is megtalálható, előfordul például bárányoknál, tevéknél, de akár kutyáknál is. A főemlősökben azonban eddig nem fedeztek fel ilyesmit. Most azonban először találták meg ezt a csontot csimpánzokban egy, az Egyesült Királyságban írt tanulmány alapján.

Az os cordis ráadásul jellemzően azokban a majmokban fordult elő, amelyek egy szívbetegségében, a szívizom ismeretlen eredetű elrostosodásában szenvedtek (idiopathic myocardial fibrosis (IMF)). Ebben a betegségben a szívben az életet is veszélyeztető rostok alakulnak ki. Az IMF több állatfajnál is előfordul, így a csimpánzoknál is. A felfedezés pedig segíthet a beteg állatok hatásosabb gyógyításában.

 

Nemcsak a csimpánzok örülhetnek, hiszen az esetükben tanultak talán átültethetőek az emberek terápiájába is.

A tanulmány egyik szerzője szerint egy új csont felfedezése mindig ritkaságszámba megy, különösen igaz ez a csimpánzok esetén, hiszen ezeknek az állatoknak az anatómiája nagyon hasonlít az emberére. Felmerül tehát a kérdés, hogy bizonyos emberekben nincs-e jelen az os cordis nevű csont.

A mostani vizsgálatban tizenhat elhullott csimpánz tetemét vizsgálták meg. Az állatok közül páran IMF-ben szenvedtek, a többiek nem. A majmok szívét komputertomográfiás eljárással szkennelték be, amelynek eredményei azok a nagy felbontású képek, melyeken kivehető az aprócska, csak pár milliméteres os cordis. Más állatokban cartilago cordist találtak – ez egy ritka struktúra, mely idővel csonttá fejlődhet.

A vizsgált tizenhat állatból három esetben találták meg az említett csontot, egy esetben pedig a cartilago cordist. Mind a négy csimpánz IMF-től szenvedett. A maradék tizenkettő majom némelyikében megjelentek a betegségre utaló rostok, de nem olyan súlyos formában, mint az előbbi négynél. Illetve a csont-nélküliek esetén olyan állatok is akadtak, akikben el sem kezdődött a nem kívánatos rostosodás. Magyarán az os cordis megléte és az IMF súlyosabb formája közt összefüggés áll fenn.

Az os cordis hím és nőstény egyedekben, idősebbekben és fiatalabbakban egyaránt előfordult – vagyis a nem és az életkor nem jelent ebből a szempontból különbséget, ugyanakkor nagy átlagban az idősebb állatokban a rostosodás súlyosabb formája alakul ki. Mivel pedig a csimpánz annyira közel áll az emberhez, felmerül a gyanú, hogy adott esetben ez a csont nálunk is előfordulhat.

Természetesen nem minden IMF-től szenvedő állat szívében akad os cordis, vagyis ez inkább egy indikátor, nem pedig egy diagnosztikai eszköz.

A csont és a betegség közötti összefüggéseket tisztázandó további vizsgálatokra lesz szükség. Ahogy azt is kutatni kell, hogy az emberekben hasonló betegség esetén nem fedezhető-e fel ilyen csont vagy csontkezdemény. Az ember természetesen a legjobban átvizsgált állat a világon, de azért akadt rá példa, hogy még mostanság is fedeznek fel bennünk újabb, eddig nem ismert anatómiai képleteket.

(Kép: University of Nottingham, Flickr/Safari Partners/Shelly Prevost)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.