David Attenborough hét és fél percben összefoglalta a klímaválság lényegét

2021 / 11 / 03 / Rácz Tamás
David Attenborough hét és fél percben összefoglalta a klímaválság lényegét
A 95 éves Attenborough energikusan és drámai tömörséggel adta elő a skóciai klímacsúcson, mi a baj és mit kellene tennünk.

Az idős brit természettudós egyetlen számadatba sűrítve mutatta meg a Föld klímaegyensúlyának vészes megbillenését: 414 ppm. Ennyi most a szén-dioxid molekulasűrűsége a légkörben és ez messze túl van azokon a határokon, amelyeken belül a bolygó klímája megadhatná az élővilágnak, benne az emberiségnek azt a stabilitást, ami szükséges a biztonságos, kiszámítható élethez.

Attenborough ugyanakkor meglepően optimistának tűnt abban a kérdésben, hogy meg tudjuk-e állítani, fordítani a klímaváltozást. Mint mondta, az ember a Földön valaha élt leghatékonyabb problémamegoldó képességgel rendelkező faj és úgy véli, a világ nemzetei összefogva igenis képesek arra, hogy "egy új ipari forradalommal" még ebben az évtizedben megállítsák a CO2-sűrűség növekedését és elkezdjük végre kivonni azt a szén-dioxidot a légkörből, amelyet a fosszilis energiahordozók elégetésével az elmúlt évszázadokban beletettünk.

Attenborough beszéde formailag kifejezetten az ENSZ klímakonferenciáján jelenlévő állami vezetőknek, a Föld leghatalmasabb embereinek átadott személyes üzenet, de egyszerűsége, tömörsége igazán bárki számára teljesen érthetővé teszi. Itt nincs egyrészt-másrészt: aki megkérdőjelezi az emberiség legújabb kori tevékenységének hatását a Föld klímájára és jövőjére, illetve a sürgető kényszert a fejlett világ életmódjának megváltoztatására, Attenborough csaknem egy évszázad alatt összegyűjtött tudását, ismeretanyagát, kutatómunkáját kérdőjelezi meg.

További cikkek a témában:

Jövő hónaptól letiltják a reklámokat a klímaváltozást tagadó YouTube videókon A Google nem támogatja tovább azokat a tartalmakat, amelyek egyértelmű tényként kezelik, hogy a klímaváltozás és a globális felmelegedés csak kitaláció, sem azokat, amelyek tagadják, hogy az emberi tevékenységek hozzájárulnak a klímaváltozáshoz.

Az elfogyasztott víz 120 százalékát visszaadná a Google a környezetnek A keresőóriás tervei szerint 2030-ig az irodákban és az adatközpontokban felhasznált víz 120 százalékát visszaadja a környezetnek.  

A Google Maps már azt is megmutatja, hogy éppen mennyire zsúfolt egy-egy városrész A Google a múlt héten megrendezett I/O konferencián egy sor hasznos újdonságot jelentett be a térképalkalmazásához, amik jelentősen megkönnyítik a közlekedést a városokban.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.