Díjat nyert az autógumikról leváló mikroműanyagot öszegyüjtő berendezés

2020 / 10 / 04 / Justin Viktor
Díjat nyert az autógumikról leváló mikroműanyagot öszegyüjtő berendezés
Nemrég írtunk a mikroműanyag szennyeződések veszélyeiről a LEGO környezetbarát lépése kapcsán. Most újabb érdekes megoldás, jó hír érkezett, ami segíthet az egyik (ha nem a) legnagyobb környezetszennyező iparág, a járműgyártás okozta problémák enyhítésében.

A James Dyson-díjat a James Dyson Foundation, egy nemzetközi jótékonysági szervezet ítéli oda, a díj célja pedig a fiatalok ösztönzése a mérnöki szakma lehetőségeinek kiaknázására. A versenyben - a díjazás 2005-ös elindítása óta - több mint 800 000 font összegű nyereményt ítéltek oda a fiatal mérnököknek és tervezőknek.

Nemrég jelentették be az évente kiosztott díj Egyesül Királyságbeli idei nyerteseit. A díjat a Tyre Collective (kb. gumiabroncs-kollektíva) nyerte 2000 font értékben, egy olyan eszköz kifejlesztéséért, mely jelentősen csökkenti a gumiabroncsok által a leváló mikroműanyag részecskék formájában előidézett szennyezést.


Vázlatok az új technológia lehetőségeinek feltárására (Kép: James Dyson Alapítvány)

Az eszközt a járművek kerekeire kell felszerelni, és elektrosztatikusan gyűjti össze az összes lehulló részecske 60 százalékát, melyeket természetesen fel lehet használni új gumiabroncsok gyártásához, vagy akár 3D nyomtatáshoz és hangszigeteléshez.

A gumiabroncsok forgás közben nagy mennyiségű mikroműanyagot szórnak szét, melyek 2030-ig a közúti közlekedés PM2.5-szennyezésének akár 50 százalékáért, az összes PM2.5 szennyezésnek pedig 10 százalékáért is felelhetnek.


A képen látható prototípust a tesztekhez építették, leutánozva az úttesten csúszkáló gumiabroncsot. (Kép: James Dyson Alapítvány)

A Norvég Légkörkutató Intézet nemrégiben végzett kutatása szerint évente több mint 200 000 tonna gumiabroncsokból származó mikroműanyag kerül az óceánokba és a világ más távoli területeire. "Az utak nagyon jelentős mikroműanyag szennyezés-forrást jelentenek a civilizációtól távoli területeken, beleértve az óceánokat is" - mondta el Andreas Stohl vezető kutató a The Guardian-nak.

A DEFRA szerint a gumiabroncsok kopása a közúti közlekedés globális mikroműanyag részecske-kibocsátásának majdnem felét teszi ki, amivel a jelenség a második helyen áll a legnagyobb mikroműanyag szennyezők ranglistáján, közvetlenül az egyszer használatos műanyagok után.

A londoni Imperial College és a Royal College of Art hallgatóiból álló csapat, Siobhan Anderson, Hanson Cheng, M Deepak Mallaya és Hugo Richardson nyilatkozata szerint: "Szenvedélyesen óvjuk a környezetünket, és megpróbálunk érdemben hatni a társadalomra. Köztudott, hogy az abroncsok kopnak, de úgy tűnik, senki sem gondol arra, hogy mi lesz ebből, és megdöbbenve tapasztaltuk, hogy az abroncsrészecskék a második legnagyobb mikro-műanyag szennyező anyag az óceánjainkban."

"A Gumiabroncs kollektívában fenntartható és újrahasznosuló értékeket építünk be a terméktervezésbe, hogy a forrásánál ragadjuk meg a problémát. A koronavírus-járvány és a lezárások bebizonyították, hogy a tiszta levegő egyáltalán nem megvalósíthatatlan álom.”

"Tudtuk, hogy remek dizájnt találtunk, amikor mindannyian azt mondtuk: Nem tudom elhinni, hogy ezt még nem találták ki "- mondta el Felicity Furey, az ausztráliai panel üzleti vezetője és bírája. "Végső soron az innováció és az egyszerűség alapján választottuk ki a döntősöket, kombinálva az emberekre gyakorolt ​​hatást és a megoldás által megmenthető életeket."

A további díjazottak között számos másik, a fenntarthatóság szem előtt tartásával tervezett termék is felbukkant, a nyertesek listája a következő projekteket tartalmazta: az Econooc (Írországból), vadon élő őshonos fekete méhek számára készített kaptárját, a Cloud of Sea (Olaszországból), egy olyan eszköz, amely ösztönzi és megkönnyíti a tengerészek számára a mikroműanyagok óceánokból történő eltávolítását.

A Kuno (Malajziából), ami egy áram nélkül működő hűtőgép, a Voronoi Runners (Új-Zélandról), a cipőipar pazarló termelésére szabott megoldás, a Nemo (Svédországból), mely a korallzátonyok helyreállítását segítő szolgáltatás, a Whale Air Pontoon (Svájcból) szőnyeg, melyet a tengerek partjain megfeneklő bálnák megmentésére lehet használni.

(Forrás: Forbes Kép: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.