Schmall Rafael, A technológia börtöne (The Prison of Technology) című, hosszú expozíciós felvételén Starlink műholdak csíkozzák a csillagfényes éjszakát börtönrácshoz hasonlón. A kép "Ember és űr" kategóriában első helyezést ért el – írja az időkép.hu.
Schmall, aki a Zselici Csillagpark fotográfusa, a képpel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy az egyre több műhold megnehezíti a távcsöves csillagászati megfigyeléseket. A képeket a többi díjnyertes alkotással együtt a lenti Twitter-posztban lehet megtekinteni.
(2/2)
PEOPLE & SPACE WINNER: The Prison of Technology—Rafael Schmall
PLANETS, COMETS & ASTEROIDS WINNER: Space Between US—Łukasz Sujka
SKYSCAPES WINNER: Painting the Sky—Thomas Kast
STARS & NEBULAE WINNER: Cosmic Inferno—Peter Wardhttps://t.co/qkQEp1xaVR pic.twitter.com/6jWpfxOENJ
— Samantha Josephine Stockings (@HattersonFord) September 11, 2020
A Starlink műholdas, szélessávú internetszolgáltatását a SpaceX vállalat üzemelteti. A vállalat 2020. április 22-ig 422 darab műholdat indított el. Az engedélyük jelenleg 12 000 műholdra szól, de ennél többet, akár 42 000-t is kilőnének. A csillagászok már régóta aggodalmuk fejezik ki, hogy a műholdak miatt romlik a rálátásuk minősége. Panaszukat alátámasztandó több, a mostani díjnyertes fotóhoz hasonló képet/videót is mutatnak, amiken a műholdak fényes vonalakként karistolják az éjszakai eget.
A SpaceX szerint ugyanakkor a kritikusok túlzásokba estek. Szerintük a Starlink műhold csak nem sokkal a kilövés után fénylik, amíg a 290 kilométeres magasságról fel nem emelkedik 550 kilométerre, és ezután már egyáltalán nem zavaró a jelenléte. Ráadásul a vállalat próbál együttműködni a csillagászokkal: mindig megosztja a Starlink koordinátáit, hogy ehhez lehesen igazítani a megfigyeléseket. Sőt újfajta technológiákkal is kísérleteznek: például olyan mázzal festik be a műholdakat, amely elvileg tovább csökkentheti a fényvisszaverődést.
Successful deployment of 60 Starlink satellites confirmed! pic.twitter.com/hA8eUp7dNI
— SpaceX (@SpaceX) January 7, 2020
Egyébként hasonló, sok műholdból álló mega-konstellációval nem csak a SpaceX kísérletezik: az Egyesült Királyságbeli OneWeb és az Amazon is elindítaná a saját szolgáltatását.
(Kép: Flickr/abigail.)