Döbbenetes biológiájú lényeket rejtettek az óceán fenekén talált, olajfekete peték

2024 / 02 / 21 / Felkai Ádám
Döbbenetes biológiájú lényeket rejtettek az óceán fenekén talált, olajfekete peték
A Csendes-óceán legmélyén talált fekete peték elemzése olyan eredményt hozott, amire a biológusok a legkevésbé sem számítottak.

Egy expedíció mélyebbre jutott az óceánba, mint a legtöbben: a Csendes-óceánban egy robotjárművel sikerült ugyanis elérniük az úgynevezett abysszopelágikus zónát. Az abysszopelágikus zóna az a nyílttengeri mélységi zóna, ami a hatalmas óceánok rejtélyes mélyét jelenti 4000 és 6000 méter közötti mélységekig. Itt a víz hőmérséklete megközelíti a fagypontot, és teljes a sötétség, mivel a napfényből idáig már nem jut le semmi, a vízoszlop nyomása pedig meghaladja a 400 atmoszférát. Ebben a mélységben található az óceán talajának mintegy háromnegyede, és ez egy olyan terület, ahol csak nagyon kevés tengeri élőlény képes életben maradni.

Ebben a mélységben tehát, körülbelül 6200 méter mélyen a felszín alatt különös felfedezést tettek:  ismeretlen lénytől származó olajfekete petéket találtak, amelyek a mélyben egy sziklához tapadtak.

A felfedezést a Tokiói Egyetem és a Hokkaido Egyetem kutatói vezették. Mivel nem tudták eldönteni, hogy honnan származhatnak ezek a tojások, ezért a csapat mintákat gyűjtött az alaposabb vizsgálat és DNS-elemzés céljából. Mint pedig mostanra kiderült, valóban példátlan dologra bukkantak: a petékben ugyanis a tudomány előtt eddig ismeretlen, teljesen új laposféreg faj volt – ami felfedezés megkérdőjelezi mindazt, amit az óceán mélyén található élet eloszlásáról és diverzitásáról eddig tudni véltünk.

Laposférgeket ugyanis, amelyek jellemzően a sekélyebb vizek lakói, soha nem dokumentáltak ilyen extrém mélységben.

Az pedig, hogy 6200-es mélységben találtak rá ezekre az állatokra több kérdést is felvet a bolygó leginkább feltérképezetlen területein megtalálható élet alkalmazkodóképességével és a fejlődésével kapcsolatban is. Már csak azért is, mert bár ezek a mélytengeri laposférgek olyan környezetben élnek, ahol tehát extrém a nyomás, alacsony a hőmérséklet, és nincs fény, fizikai felépítésükben mégsem figyelhetők meg jelentős alkalmazkodások vagy különleges jellemzők, amelyek kifejezetten erre a szélsőséges környezetre utalnának. Magyarán, bár az élőhelyük rendkívül eltér a sekélyebb vizekben élő rokonaikétól, a testi felépítésük nem mutat olyan nyilvánvaló változásokat, amelyek közvetlenül az ilyen mélységekhez való alkalmazkodásra utalnának.

Ez a felfedezés is csak egy újabb példa az oceanográfusok körében gyakori mondásra: az emberiség többet tud a Mars felszínéről, mint saját óceánfenekünkről. Annak ellenére, hogy a Föld felszínének több mint 70%-át borítják, az óceánok továbbra is rejtélyes területek, nagyrészt a megközelíthetetlenségük és a mélységükben uralkodó, extrém körülmények miatt (ennek ellenére aktívan folyik a domborzati viszonyok feltérképézése az óceán fenekén a Seabed 2030 projekt keretében). Épp ezért minden egyes expedíció, amely ezekre az ismeretlen vidékekre indul, rávilágít az élet hihetetlen sokszínűségére és adaptációs képességére.

(Kép: Dr. Keiichi Kakui)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.