A Commonwealth Fusion Systems (CFS) – amelyet a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) korábbi kutatói alapítottak – a világ első kereskedelmi fúziós erőművének megépítésére készül a virginiai Chesterfield megyében, a James River Industrial Park területén. Az ARC nevű, a hálózatra kapcsolt létesítmény körülbelül 400 megawatt elektromos energiát fog szolgáltatni, ami mintegy 150 ezer otthon ellátására elegendő, és várhatóan a 2030-as évek elején kezdheti meg működését – számol be róla az Interesting Engineering.
“Történelmi pillanat ez”
– mondta Bob Mumgaard, a CFS vezérigazgatója és társalapítója.
“A 2030-as évek elején minden tekintet a richmondi régióra, pontosabban a virginiai Chesterfield megyére irányul majd, mint a kereskedelmi fúziós energia születési helyére.”
A fúzió tiszta és fenntartható energiaforrást kínál: ellentétben a fosszilis tüzelőanyagokkal, nem eredményez káros kibocsátást vagy hosszú távon veszélyes radioaktív hulladékot. A folyamat alapja, hogy hidrogénizotópokat egyesítenek rendkívül magas hőmérsékleten. A legfontosabb cél jelenleg továbbra is a nettó energianyereség elérése, vagyis az, hogy a rendszer több energiát termeljen, mint amennyit felhasznál. A CFS ezt a célt a massachusettsi Devensben található SPARC nevű kísérleti berendezéssel igyekszik elérni. A tervek szerint a SPARC 2026-ban hozza létre első plazmáját, megteremtve a fúzióhoz szükséges rendkívüli körülményeket. Ezt követően pedig az a cél, hogy bebizonyítsák a nettó fúziós teljesítmény megvalósíthatóságát, amivel azt igazolnák, hogy egy kereskedelmi szempontból releváns tervezés végül több energiát állíthat elő, mint amennyit fogyaszt.
A SPARC sikerének köszönhetően pedig megnyílna az út az ARC előtt, ezzel a CFS a fúziós energiát immár közvetlenül a hálózatba táplálná.
“A CFS globális kutatást végzett az első kereskedelmi fúziós erőmű lehetséges helyszínét illetően”
– szól a vállalat közleménye, amihez azt is hozzáteszik, hogy az ARC-t teljes egészében a CFS finanszírozza, építi, birtokolja és üzemelteti majd.
A projekt várhatóan jelentős gazdasági előnyökkel jár: több milliárd eurós regionális fejlesztést és több száz új munkahelyet teremt mind az építkezés, mind pedig a későbbi folyamatos működés során. A CFS nem pénzügyi együttműködési megállapodást is aláírt a Dominion Energy Virginiával, a tervezett telephely tulajdonosával, amely szakmai támogatást és bérleti lehetőséget biztosít az ipari parkban.