“Meglepett bennünket milyen nagy volt a növekedés mindössze harminc év alatt. Akik a gleccserekből nyerik ivóvizüket, vagy akik házait a tengeri jég védi meg a viharoktól, azoknak a helyzet régóta egyértelmű, és mára már a sarkoktól távolabb élőknek is kezd feltűnni a dolog - mondta el Thomas Slater, a brit Leeds Egyetemének glaciológusa.
A legtöbb jég a Déli-sark környékén és Grönlandon olvadt el, olyan hatalmas mennyiségű édesvizet juttatva a tengerekbe, hogy azok globális vízszintje, az említett 25-30 év alatt átlagosan 3,5 centimétert emelkedett - – írták a kutatók, a The Cryosphere szaklapban megjelent tanulmányban.
A bolygó ellentétes pólusán, az Északi-sarkon a nyári olvadás állított fel új rekordot. A 2020-as esztendőt vizsgálva, összevetve a negyven év alatt felgyűlt műhold-képeket, a tavalyi olvadás volt a második legnagyobb mértékű az említett periódusban.
A jég elolvadása után a nyílt vízfelület már nem veri vissza a napsugarakat, ezzel is hűtve a Földet, ahogy azt a jég tette, hanem elnyeli őket. Ez létrehozza az arktikus amplifikációt, ami tovább emeli a hőmérsékletet.
A szélsőséges klímaviszonyok mindenütt rekordokat döntenek és szokatlan időjárást okoznak. A tavalyi hőmérséklet Szibériában januártól júniusig több mint 5 Celsius fokkal, júniusban pedig 10 Celsius fokkal haladta meg az átlagot. Az orosz Verhojanszk városában június 20-án 38 Celsius fokos hőmérsékletet mértek, a július 19-én kezdődő héten Szibéria egyes részein a hőmérséklet ismét meghaladta a 30 Celsius fokot.
Ilyen extrém hőség szinte lehetetlen lett volna az ember által okozott klímaváltozás hatása nélkül - derült ki egy vezető klímatudósokból álló csoport hozzárendelési elemzéséből. Bolygónk légkörének átlaghőmérséklete 1,1 Celsius-fokkal emelkedett az ipari forradalom előtti szinthez képest, viszont az Északi-sark felmelegedése az elmúlt harminc évben, az említett átlaghőmérsékletet több mint kétszeresen felülmúlta.
A műholdas adatok, a helyszíni mérések és számítógépes modellek alapján 1994 és 2017 között évente átlag 800 ezer, míg az elmúlt három évben 1,2 millió köbkilométer jég olvadt el.
A tavalyi év a Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint bekerült a három legmelegebb év közé a 19. század közepe óta.
(Forrás: WMO Kép: WMO)