Ebben a hat országban hoz létre kvantumszámítógépeket az EU

2022 / 10 / 06 / Pőcze Balázs
Ebben a hat országban hoz létre kvantumszámítógépeket az EU
Csehországban, Németországban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban és Lengyelországban lesznek az első európai kvantumszámítógépek. A beruházás összértéke több mint százmillió euró, és az Unió gyorsabb gyógyszerfejlesztéseket, logisztikai számításokat és új anyagok kikísérletezését várja tőle.

Az EU weboldalán olvasható sajtóközlemény szerint az európai nagy teljesítményű számítástechnikával foglalkozó közös vállalkozás (EuroHPC) állja majd a számla felét, míg a másik ötven százalékot az Unió adja. A vállalkozásnak a tagja Magyarország is, de ennek a projektnek nem említik a részeként. Ennek ellenére a közlemény szerint "a tudományos kutatók és iparági szereplők – legyenek bárhol is Európában – hozzáférhetnek a legkorszerűbb európai technológián alapuló hat kvantumszámítógéphez."

Mit adtak nekünk a kvantumszámítógépek?

A hagyományos számítógépekkel szemben a kvantumszámítógépek az olyan típusú optimalizációs feladatok elvégzésére lesznek leginkább használhatóak, amelyeknél a lehetséges kombinációk és kimenetelek hatalmas választékából kell a megfelelőt kiszűrni - írtuk korábban a Rakétán. Akkor a Bosch anyagkutatásait, a BMW önvezetéssel kapcsolatos kérdéseit és a Német Rákkutató Központ projektjeit soroltuk ide. Ez nagyjából tükrözi, hogy Brüsszelnek mik a céljai a gépekkel, a szimulált emberi testen folytatott gyógyszerkísérletektől a logisztikai problémák feloldásán át a polimerek vagy napelemek új anyagainak kikísérletezéséig. Margrethe Vestager digitális átállásért felelős biztos ugyanakkor rávilágított, hogy egy különösen komplex témában még számítanak a kvantumszámítógépekre, ez pedig az éghajlatváltozás.

A közlemény emlékeztet rá, hogy a "Digitális évtized" program célkitűzései között szerepelt, hogy "kvantumgyorsulással" rendelkező számítógépek épüljenek a kontinensen. A most bejelentett, 2023 második felére megvalósuló projektben ilyen eszközöket és szimulátorokat illesztenek majd gyorsítóként a meglévő szuperszámítógép-infrastruktúrába. Az EuroHPC korábban már finanszírozta két kvantumszimulátor telepítését meglévő szuperszámítógépekbe, Franciaországban és Németországban a GENCI Joliot Curie és a JUWELS fog majd így működni. Mivel az ilyen rendszereknek a programozásához még a megfelelő nyelveknek is meg kell születniük, a Bizottság külön központokat hoz létre erre a célra.

(Borítókép: Sven Hoppe/picture alliance via Getty Images)

Mire jó a kvantumszimulátor, ami minden eddiginél gyorsabban működik? A Fujitsu szimulátora 36 qubittal dolgozik a világ problémáinak megoldásán.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
A META AI-ja azt állítja, gyereke lett
A META AI-ja azt állítja, gyereke lett
Aki ráadásul egyszerre nagyon tehetséges és fogyatékkal élő is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.