Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az emberi élet lehetséges maximális hossza akár 120 és 150 év között is mozoghat. A kutatást a szingapúri székhelyű Gero biotechnológiai vállalat és az Egyesült Államokban működő Roswell Park Comprehensive Cancer Center szakemberei végezték, akik az emberi ellenállóképességet és a test öngyógyító képességét vizsgálták. A kutatók mesterséges intelligencia segítségével elemezték több százezer ember orvosi adatait, hogy meghatározzák, meddig élhet egy ember optimális körülmények között – írja a Daily Mail.
Az életkor mellett a kutatók olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a betegségek, az életmód és a szervezet regenerálódási képessége. Az eredmények alapján ahogy az ember öregszik, a test természetes helyreállító mechanizmusai fokozatosan gyengülnek, és 120-150 éves kor körül elérhetik azt a kritikus pontot, ahol a gyógyulás már nem elég hatékony. Ez az eredmény egy természetes élettartam-határra is utal, amelyet jelentősebb orvosi fejlesztések nélkül nehéz lesz átlépni.
Bár világszerte dolgoznak olyan gyógyszerek kifejlesztésén, amelyek lassíthatják az öregedést és lehetővé tennék az emberek számára, hogy akár 200 évig is éljenek, ez egyelőre távoli jövőkép marad. Az öregedéskutatás előrehaladása idővel meghosszabbíthatja az átlagos élettartamot, de az azért valószínűtlen, hogy az ilyen rendkívüli hosszúságú élet a közeljövőben általánossá váljon.
A hosszú élet rekordját jelenleg Jeanne Calment tartja, aki 1997-ben érte el a 122 éves kort. Nemrégiben pedig Maria Branyas Morera viselte a világ legidősebb élő embere címet egészen 117 éves korában bekövetkezett haláláig. A hosszú életét saját bevallása szerint a “rendszeresség, nyugalom” és a “mérgező emberek kerülése” segítette. Ha sokáig akarunk élni, vegyünk tehát róla példát.
(Kép: Pixabay/Namcryber)