Kína első állandó űrállomása, a Tienkung tavaly novemberben készült el, ekkor csatlakoztatták a második tudományos modult, a Mengtient a Tienho központi egységhez és a Ventien modulhoz. Az állomás a tervek szerint legalább tíz évig üzemel majd, miközben nemzetközi együttműködéssel megvalósított kutatásokat végeznek majd a fedélzetén és bővítéseket is eszközölnek a kapacitás növelésének céljával. A Tienkungon jelenleg a Sencsou-16 misszió taikonautái dolgoznak, akiket előreláthatólag októberben vált majd a Sencsou-17 legénysége, vagyis az űrállomás, az ISS-hez hasonlóan, állandó emberi jelenléttel operál a maximális kihasználtság érdekében.
HEO Inspect Presents: Assembling The Chinese Space Station ?
Using our non-Earth imaging capability, we witnessed a story unfold over an 18-month timeframe. Each stage you see was verified with a photo taken from another satellite in space.#MakeSpaceTransparent pic.twitter.com/GKkQFLrpQ4— HEO (@heospace) August 30, 2023
Az állomás építésének folyamatát a HEO Robotics követte figyelemmel és az ezt bemutató videóban műholdas felvételekkel teszik láthatóvá, hogyan kapcsolódtak egymáshoz a modulok, valamint a Tienkunghoz érkező űrhajók. A cég leírása szerint a 18 hónap történéseit minden egyes fázisban más-más műhold képeivel támasztották alá és a videóban animált formában is illusztrálják a statikus felvételeket. A HEO szlogenje szerint a vállalat célja, hogy az űrt átláthatóvá tegye mindenki számára, hogy a kormányzati szervek, katonai szervezetek, kereskedelmi cégek és kutatási intézetek is hozzáférjenek az űrből való megfigyelést nyújtó szolgáltatásokhoz és lehetőség nyíljon az űrbeli tevékenységek minél pontosabb ellenőrzésére.
(Borítókép: gremlin/Getty Images, a kép csak illusztráció)