Egy csillagász lefényképezte Kína rejtélyes űrrepülőgépét

2024 / 08 / 07 / Felkai Ádám
Egy csillagász lefényképezte Kína rejtélyes űrrepülőgépét
Kína titkos űrrepülőgépe 2023 decemberében indult harmadik küldetésére, de ennél többet nemigen tudni róla. Most viszont egy csillagász megörökítette a gépet, amint az űrben, Föld körüli pályán száguld.

Felix Schöfbänker asztrofotós egy 14 hüvelykes teleszkóppal készítette a cikkünk tárgyát adó képeket, melyeket aztán meg is osztott egy asztrofotósoknak szánt platformon, az AstroBinen – írja a Gizmodo. A képeken egy gyengén megvilágított objektum látható az űrben: az űrszonda hátulján a napelemekkel. Ez a felfedezés annyiban volt meglepő, hogy egészen eddig senki sem tudta, hogy a kínai űrrepülőt napelemekkel is felszerelték. A felvételek alapján az űrrepülőgép egyébként körülbelül 10 méter hosszú lehet:

Az újrafelhasználható űrrepülőgépet 2023. december 14-én indították egy Hosszú Menetelés 2F hordozórakétával – ez már a gép harmadik küldetése volt tehát. Az űrszonda első repülése 2020-ban történt, és ez mindössze két napig tartott, mielőtt visszatért a Földre. A második küldetés 2022 augusztusában kezdődött, és ekkor az eszköz már 276 napot töltött pályán. A mostani, harmadik küldetés során pedig az űrrepülőgép immár nyolc hónapja tartózkodik az űrben.

A legutóbbi startot követően az űrrepülőgép hat ismeretlen objektumot is kibocsátott, amelyek jeleket sugároztak. Májusban aztán a gép egy újabb azonosítatlan objektumot telepített – ekkor azt hitték, hogy bármi is volt a gép missziója, annak végére ezzel a művelettel pont került. Mint látható azonban, nem ez történt, és az űrrepülő továbbra is a Föld körül repül.

Az űrrepülőgépek, és ennek megfelelően ez a kínai modell is, hibrid járművek, amelyek képesek űrhajóként a Föld körül keringeni, majd visszatérni a légkörbe, hogy hagyományos repülőgépekhez hasonlóan landoljanak. Ezeket a kísérleti járműveket úgy tervezték, hogy újrafelhasználhatóak legyenek. Ez utóbbi képesség úgy általában, de ez esetben konkrétan Kína növekvő űripara miatt fontos: az ilyen eszközök ugyanis megbízhatóbbak, és sűrűbben lehet velük küldetéseket is végrehajtani, mint az egyszer használatos eszközökkel.

Egyébként akad az USA-nak egy ehhez hasonló, párhuzamos fejlesztése, amit az Egyesült Államok Űrereje hasonló tesztjárműve jelent. A Boeing X-37 űrrepülőgép 2023. december 28-án indult egy SpaceX Falcon Heavy rakétával a hetedik küldetésére.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.