Ez az első alkalom, amikor a vállalat közvetlenül értékesített egy terméket, melyet a felhasználóitól gyűjtött genetikai információk felhasználásával készített.
A 23andMe már korábban is megosztotta genetikai adatbázisait a gyógyszergyártókkal. A GlaxoSmithKline kizárólagos jogokkal rendelkezik arra, hogy adataikat gyógyszerfejlesztésre használják fel, és 2018-ban 300 millió dolláros részesedést is vásároltak a társaságban. De a gyógyszergyártók a vállalat adatait saját gyógyszereik elkészítéséhez használják, míg ebben az esetben a 23andMe azonosított egy gyógyszer-jelöltet, és belső állatkísérleteket is végeztek a gyógyszerrel, mielőtt eladták volna. Az emberekkel történő klinikai kísérleteket már a spanyol Almirall cég folytatja majd le.
"Most az adatbázisoktól, a felfedezésen keresztül a gyógyszer kifejlesztéséig mentünk el" - mondta Emily Drabant Conley, a 23andMe üzletfejlesztési alelnöke.
A társaság genetikai és egészségügyi adattára a gyógyszerfejlesztés aranybányája, mivel a kutatók kapcsolatot kereshetnek az egyes gének és az egészségügyi állapotok között, és gyógykezeléssel célozhatják meg azokat. A társaság genetikai adatai nagyjából 10 millió embertől származnak, és azt állítják, hogy körülbelül 80 százalékuk beleegyezett abba, hogy anonimizált adataikat felhasználják kutatásokra, ideértve a gyógyszer-kutatásokat is. A szolgáltatási feltételek mindenesetre kimondják, hogy azok az ügyfelek akik vállalják, hogy adataikat felhasználják, nem részesedhetnek semmiféle pénzügyi haszonból, még akkor sem, ha ezek az adatok elősegítik egy kirobbanóan sikeres gyógyszer kifejlesztését.
Az Almirall-nek eladott gyógyszer egy olyan molekula, amely blokkolja az autoimmun betegségekben részt vevő egyes fehérjék jeleit. A 23andMe a pikkelysömör (psoriasis) kezelésére hozta létre a vegyületet, egy olyan autoimmun betegségre, amely vörös és pikkelyes bőrfoltokat okoz. A vállalat tervezi további gyógyszerek kifejlesztését is, és a klinikai vizsgálatok lefolytatását is házon belül.
(Forrás: The Verge Képek: Unsplash)