Egy hitelkártya-méretű eszköz lehet a jövő rákkutató fegyvere

2020 / 07 / 16 / Perei Dóra
Egy hitelkártya-méretű eszköz lehet a jövő rákkutató fegyvere
A Torontói Egyetem egyik kutatócsoportja kifejlesztett egy hitelkártya-méretű eszközt, amellyel rákos sejteket növeszthetnek az emberi testen kívül; reményeik szerint találmányukkal alaposabban feltérképezhetik (és ezáltal jobban megérthetik) az áttét folyamatát.

A Science Advances szaklapban publikált kutatás egyebek mellett leírja, hogy a szakértők laboratóriumi körülmények között megteremtették azokat (a természetes módon csak az emberi szervezetben előforduló) környezeteket, ami kedvez a mellrákot előidéző sejtek kialakulásának. A sejtek változásának, valamint az áttétek tanulmányozása során új biomarkereket és gyógyszereket fedezhetnek fel a mellrák diagnosztizálásánál és kezelésénél.

"A metasztázis, vagyis az áttét teszi halálossá a rákot" - mondja Aaron Wheeler professzor, a tanulmány társszerzője, akinek laboratóriuma a Torontói Egyetem Donnelly Sejt- és Biomolekuláris Kutatóközpontjában található.

Hozzátette: ha a rákos sejtek egy helyen maradnának, könnyen elcsíphetnék azokat, és meggyógyíthatnák a betegséget. Ami az áttétet illeti, a professzor szerint olyankor azért nehezebb a dolguk, mert az áttétes sejtek folyamatosan vándorolnak a szervezetben. "Úgy döntöttünk, hogy a mikrofluidikával kapcsolatos szakértelmünket egy új eszköz kidolgozására használjuk fel annak tanulmányozására, hogy a rákos sejtek miként jutnak el a környező szövetekbe az áttét első szakaszában."

A metasztázisokat általában Petricsészés sejttenyészetben vagy állatokban vizsgálják. "Ezek a modellrendszerek azonban problémákat vetnek fel a költség, a hatékonyság vagy a pontos elemzés szempontjából. Egy olyan túlegyszerűsített rendszer, mint a Petricsészékben lévő sejtek, nem képesek pontosan lemásolni a testben zajló folyamatokat, míg az állatokban nehéz elkülöníteni és megvizsgálni azokat a paramétereket, amelyek a rákos sejtek kialakulását szabályozzák." - mondta Betty Li, végzős egyetemi doktorandusz, a kísérlet vezető szerzője. Rendszerük azonban ellenőrzi az összes konkrét paramétert, amelyeket meg akarnak vizsgálni, miközben

lehetővé teszi számukra, hogy olyan szerkezeteket hozzanak létre, amelyek jobban hasonlítanak arra, ami a szervezettel történik.

A készülék fém elektródokból áll, amelyek rendkívül kis cseppekkel mozgathatók az elektromos mezők használata révén. A felület víztaszító tulajdonságainak szelektív megváltoztatásával a különböző pontokban a kutatók „kiszoríthatják” a vízcseppeket, és ezáltal pontos alakzatokat képezhetnek. Tanulmányukban azt is leírják, hogy bazális membrán kivonattal bevont kollagén mátrixot használtak az emlőrák sejtjeinek a metasztázis első lépése során látható struktúrájának utánzására.

"Egy érdekesség, amit megfigyeltünk, hogy az azonos populáción belül nem minden rákos sejt bír azonos invazivitással" - mondja Li.

"Egyesek behatoltak a szövetutánzatba, míg mások nem, ami arra késztet bennünket, hogy megvizsgáljuk, mi okozza ezt a szelektálást." Li és csapata az inváziós ponttól különböző távolságra rákos sejteket vontak ki , majd ezeket a sejteket genetikai szekvenálásnak vetették alá. "Kétszáznegyvennégy különböző gént azonosítottunk a rákos és az érintetlen sejtek között." - hangsúlyozza Li. Ez azt jelenti, hogy a kifejlesztett eszköz felhasználásával a jövőben a kutatók olyan gyógyszereket dolgozhatnak ki, amelyek célja a veszélyes sejtek megállítása, vagyis az áttét megakadályozása.

"Szerintünk ez a fajta eszköz nagyon hasznos lesz a közösség számára, mivel a sejtek átalakulása a rákkutatás meghatározó eleme, de számos más (nem patológiás) folyamat, mint például a szövet növekedése, differenciálódása és helyreállítása szempontjából ugyancsak fontos." - jegyzi meg Wheeler.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.