Az Endangered Species Research című szaklapban megjelent új tanulmány szerint az állat közel 7000 mérföldet, vagyis több mint 11 ezer kilométert úszott a Mariana-szigeteken található Saipanból a mexikói Sayulitába, írja a National Geographic. Mivel a Föld átmérője az Egyenlítőnél körülbelül 12 ezer kilométer, így egy kis engedménnyel kijelenthető, hogy a Frodó nevű cet valóban átutazta a fél világot. Ami még ennél is megdöbbentőbb, hogy ugyanezt a cetet 2010-ben és 2013-ban orosz kutatók a Bering-tengeren látták, az állat itt kapta a Frodó nevet, a Gyűrűk Ura hatalmas utat megtévő főhőse után. A korábbi rekordot egy nőstény bálna tartotta, amely 2001-ben valamivel több mint 6000 mérföldet úszott Brazíliától Madagaszkárig.
Frodó egyébként nem csak az általa megtett távolság miatt egyedülálló, hanem vándorlásának útvonalát illetően is különc.
A Mexikó nyugati partjainál szaporodó, mintegy 7500 hosszúszárnyú bálna túlnyomó többsége ugyanis a nyár folyamán északra, Alaszkába és Kanadába vándorol táplálkozni, Frodó viszont az egész Csendes-óceán északi részét körbejárta.
Az amerikai Cetkutatási és Cetvédelmi Központ (CCRC) biológusa, Nico Ransome néhány éve felfigyelt rá, hogy orosz bálnák jelennek meg a mexikói partok közelében. Az egyes állatokat a Happywhale nevű online bálna-adatbázis segítségével azonosítja, amely 30 ezer hosszúszárnyú bálna fekete-fehér uszonymintáit tartalmazza, amelyek olyan egyediek, mint az embereknél az ujjlenyomat. Az adatbázis szerint 117 olyan példány létezik, amelyek 1998 és 2021 között Mexikóból Oroszországban található területekre vándorolt, a kutatást megelőzően pedig csak 11 olyan bálnáról lehetett tudni, ami láttak Oroszországban és Mexikóban egyaránt.
Arra a kérdésre, hogy miért vándorolnak ezek az állatok ilyen hatalmas távolságokra, a kutatók szerint a válasz a párkeresés. Ezeket a gigantikus tengeri emlősöket az elmúlt évszázadban olyan intenzíven vadászták az állatok húsáért és a bálnaolajért, hogy az 1960-as évekre a Csendes-óceán északi részén - ahol a leginkább folyt a vadászat - a becslések szerint mindössze 1200 példány maradt. Az amerikai Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) adatai szerint a Csendes-óceán nyugati északi részén élő populáció jelenleg is veszélyeztetett. Az Oroszországban táplálkozó bálnák rendszerint délre vándorolnak, hogy Japánban, a Mariana-szigeteken és a Fülöp-szigeteken szaporodjanak, mivel azonban itt a vadászat miatt még mindig kevesebb bálna fordul elő, a hímeknek messzebbre kell vándorolniuk, hogy párt találjanak – akár egészen Mexikóig. A nőstényekért a hímek komoly harcokat vívnak, amit Frodó számos sebhelye is bizonyít.
Frodót egyébként 2018 óta nem látták, de a kutatókat nem lepné meg, ha legközelebb a világ egy másik távoli szegletében fedeznék fel a vándorló bálnát.
(Borítókép: Getty Images/Reinhard Dirscherl)