A Gateway űrállomás lesz a Nemzetközi Űrállomás utáni időszaknak a NASA, valamint a CSA (kanadai űrügynökség), ESA (európai űrügynökség), JAXA (japán űrügynökség) és a MBRSC (az Egyesült Arab Emírségek űrügynöksége) együttműködésével készített újabb fontos űrbeli platformja, aminek feladata, hogy a leendő holdi missziókat támogassa, de az ISS-hez hasonlóan tudományos kísérleteknek is helyet ad majd.
A Gateway sok mindenben eltér a Nemzetközi Űrállomástól:
A Gateway teljes összeállítása az űrben előreláthatólag hat évet vesz igénybe és legalább négy hordozórakéta szállítja a komponenseket a megfelelő magasságba, de az első két egység, a meghajtásért felelős PPE (Power and Propulsion Element) és a HALO (Habitation and Logistics Outpost) lakómodul a legoptimistább forgatókönyv szerint már akár jövőre is elindulhat az űrbe, bár valószínűbb, hogy csak jóval 2025 után kerül erre sor. A HALO modul lesz a négy egység közül az egyik, ahol az űrhajósok tevékenykednek, alszanak, dolgoznak és ahol felkészülhetnek a holdi küldetésekre. A Northrop Grumman és a Thales Alenia Space által fejlesztett 3 méter átmérőjű modul három dokkolóhellyel lesz ellátva, ahová többek között az Orion űrkapszula is parkolhat.
A HALO munkálatai egyelőre jól alakulnak, az egység sikeresen teljesítette a stressztesztet, aminek során a modul ellenállóképességét tették próbára a Thales Alenia Space torinói teszthelyszínén. A HALO hamarosan indulhat is a következő állomásra, az Egyesült Államokba, ahol a Northrop Grumman elvégzi a végső simításokat a modulon. A PPE és a HALO által alkotott CMV (co-manifested vehicle) indítása azonban még várat magára, konzervatív becslések szerint 2027 decembere előtt nincs sok esély a startra.
(Fotó: Thales Alenia Space, Northrop Grumman)