Ebből a gondolatból indult ki a budapesti székhelyű Platio, akik olyan modulárisan bővíthető napelemes térburkolatot fejlesztettek, amellyel a járdáktól a terekig, a kocsibehajtótól a teraszig gyakorlatilag bármi napelemessé tehető.
Az Ilyés Miklós, Sziszák Imre és Cseh József által alapított cég öt éve kezdte el a technológia fejlesztését, és már eddig is igen látványos eredményeket produkáltak: a Platio Solar Pavementtel találkozhattunk már Budapesten a Városháza parkban, de telepítettek napelemes burkolatot Kazahsztánban, Svédországban, Tatán is.
A cég néhány napja jelentette be, hogy a technológia már kertes házak számára is elérhető, így hamarosan talán már nem kell azzal bajlódnunk, hogy a tetőre telepítsük a napelemeket: az akár a garázs elé, a kocsifelhajtóra vagy a teraszra is lerakható csempékkel a cég állítása szerint elég egy 20 négyzetméteres részt lefedni, ami egész évre biztosítja egy átlagos háztartás egész éves energiaellátását.
A napelemes csempe nagy előnye, hogy környezetbarát, ugyanis újrahasznosított műanyagból készül, és mivel nem a tetőn van, a karbantartása is jóval egyszerűbb. A Platio célja persze az, hogy erre minél ritkábban legyen szükség, így a csempéket üveggel erősítették meg, aminek köszönhetően akár 10 tonnát is kibírnak. A csempéket emellett csúszásgátló anyaggal is bevonták, így nedves időben sem balesetveszélyes sétálni rajtuk.
A Platio hangsúlyozza, hogy a hasonló megoldásokkal ellentétben nem kísérleti technológiáról van szó, hanem már kereskedelmi forgalomban is kapható termékről, így remélhetőleg hamarosan sokkal több helyen is találkozhatunk a high-tech magyar térkővel.
(Fotó: Platio)