Egy magyar kutatás szerint a glifozát önmagában nem toxikus, ám ahogy forgalomba kerül, úgy már nagyon is az

2020 / 09 / 13 / Felkai Ádám
Egy magyar kutatás szerint a glifozát önmagában nem toxikus, ám ahogy forgalomba kerül, úgy már nagyon is az
Az emberiség évente 3 millió tonna peszticidet használ fel. Ezeknek a szereknek a maradványai pedig globálisan kimutathatóak minden környezetei elemből, miközben a humán- és környezetegészségügyi hosszú távú hatások gyakran ismeretlenek.

Magyarországon (a legutolsó, 2018-as szerforgalmi jelentés alapján) 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba. A hasonló szereknek ugyan szigorú engedélyezési folyamaton kell átesniük, mielőtt forgalomba lehetne őket hozni, ám a kutatási módszerek fejlődésével egyre több ilyen, korábban akár veszélytelennek minősített szerről derül ki, hogy a nem célszervezetekre nézve nagyon is ártalmasak. Különösen problémás ez az úgynevezett krónikus toxicitás esetén, amikor az adott anyag kis koncentrációban, de hosszan van jelen a környezetben, és ezáltal hosszú távú kitettséget okoz.

A mostani tanulmány az Environmental Pollution szaklap októberi számában került publikálásra. A tanulmány első szerzője, Tóth Gergő, a Környezettudományi Doktori Iskola abszolvált PhD hallgatója (témavezetője Dr. Szoboszlay Sándor), levelező szerzője pedig Dr. Háhn Judit tudományos munkatárs.

A kutatók 13 glifozát-tartalmú növényvédőszer-készítményt vizsgáltak. Ezek közül egyébként 11 rendelkezik felhasználási engedéllyel Magyarországon, és mind a III. forgalmi kategóriába tartoznak, vagyis 18 éves kor felett bárki szabadon megvásárolhatja és alkalmazhatja őket. 2017-ben az Európai Unió tagállamainak minősített többsége (köztük Magyarország) megszavazta a glifozát gyomirtó szer 5 éves uniós újraengedélyezését, korlátozások nélkül. A glifozátot eredetileg a Monsanto vállalat fejlesztette ki, és 2015-ben az az IARC (az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége) által „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolást kapott.

A mostani kutatás eredménye, hogy önmagában a glifozát hatóanyagot nem találta toxikusnak egyik tesztszervezetre nézve sem. Ugyanakkor az inertnek (semlegesnek) tartott formázó anyagokat is tartalmazó készítmények közül mindegyik toxikusnak mutatkozott mind az akut, mind a krónikus Aliivibrio fischeri sejttoxicitási tesztben. A vizsgált 13-ból 10 készítmény pedig hormonálisan aktívnak (ösztrogén- és/vagy androgénhatás) bizonyult már az ajánlott alkalmazási koncentrációk tizedében is. Mint a tanulmány írja, ezek a „semleges hatású” formázó anyagok 2016. óta vannak használatban az Unióban, ekkor ugyanis betiltották a korábbi készítményeket.

A kutatók szerint a „készítmények toxicitása elsősorban a formázó anyagokkal, valamint a köztük (és a hatóanyag között) fellépő potenciális, egymás tulajdonságait felerősítő, ún. szinergikus hatásokkal van összefüggésben.” A kutatók kiemelik azt is, hogy ezek a gyártó által „ártalmatlannak titulált, tekintett” anyagok meg sincsenek nevezve sem a felhasználók, sem a kutatók számára.

Forrás/Ábra: Szent István Egyetem, Médiaközpont

Borítókép: Glifozáttal szárított napraforgótábla (Dr. Szoboszlay Sándor, 2019)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.