A COVID-19 esetek szárnyalnak, több mint 200 000 igazolt esettel, mióta az első megbetegedések tavaly Wuhanban jelentkeztek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ebben a hónapban jelentette be, hogy a COVID-19, a megerősített esetek 3,4 százalékában bizonyult halálosnak. De korlátozott tesztelési kapacitással és a megerősített eseteknek azon jellemzőjével, hogy valószínűleg a spektrum súlyosabb végén helyezkednek el, több szakértő szerint a valódi halálozási arány jelentősen alacsonyabb lehet.
Kínai kutatók egy csoportja most felülvizsgált nyolc különálló nyilvános és magán adatforrást a Wuhan-i COVID-19-ről, és úgy gondolják, hogy pontosabb halálozási arányszámhoz jutottak. Az adatok között szerepelnek:
Megállapították, hogy a COVID-19 tünetek kialakulása után a halál valószínűsége 1,4 százalék.
"A valódi esetszámok becslése - amely az egyes esetek súlyosságának meghatározásához szükséges - kihívást jelent egy olyan túlterhelt egészségügyi rendszer esetében, amely nem képes az esetek hatékony megállapítására" - írja a Nature Medicine-ben közzétett tanulmány.
Február 29-ig Kína szárazföldi részén 79 394 megerősített COVID-19 esetet és 2838 halálesetet jelentettek - ez azt jelenti, hogy a betegséggel diagnosztizált betegeknek később 3,54 százaléka halt meg. A szerzők azonban azt állítják, hogy az enyhébb esetek, amelyekben alig van, vagy egyáltalán nincs tünet, hiányoznak az adatkészletből, és javaslatuk szerint becslésük jobb módja a vírus és az általa felvetett probléma megfigyelésének.
"A súlyos kimenetelek vagy halálesetek száma a népességben legerőteljesebben attól függ, hogy a fertőzött személy valószínűleg mennyire súlyosan válik beteggé, így erre a kérdésre kell a figyelmet fordítani" - írták.
Az elemzés, amelyet Joseph Wu, a hongkongi egyetem neves epidemiológusa vezetett, korcsoportok szerint is megvizsgálta a halálozás valószínűségét. A 30–59 éves korosztályhoz képest az 59 év feletti emberek körülbelül 5,1-szer nagyobb valószínűséggel haltak meg a megfertőződés után. A 30 év alattiak 60 százalékkal kevésbé valószínűleg haltak meg, mint a medián korcsoportban.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a közepesen súlyos vagy súlyos fertőzés kockázata évente körülbelül négy százalékkal nőtt a 30-60 éves felnőttek körében.
A kínai hatóságok szinte teljesen lezárták Wuhant és a környező Hubei tartományt, heteken keresztül több mint 11 millió embert tartva otthon. Ugyanakkor új kórházat építettek a városban a COVID-19 esetének kezelésére. Szerdán Kína csak egyetlen új belföldi esetről számolt be, szemben a járvány csúcsánál jelentkező, napi több mint 1000-rel.
Wu szerint becsléseik segíthetik a politikai döntéshozók tájékoztatását abban az időben, amikor több európai országban is vannak lezárások.
"A megfigyelt és a nem megfigyelt fertőzések becslése elengedhetetlen a közegészségügyi stratégiák kidolgozásának és értékelésének megalapozásához, amelyeket a gazdasági, társadalmi és személyes szabadság árával szemben kell megválasztani" - írta.
(Forrás: MedicalXpress Képek: Unsplash, NIH)