Egy negyedéves BKK-bérlet árából készítették el ezt a robotot, de mégis tud valamit, amit a drága verziók nem

2025 / 05 / 09 / Bobák Zsófia
Egy negyedéves BKK-bérlet árából készítették el ezt a robotot, de mégis tud valamit, amit a drága verziók nem
ALANA robotot egy diák készítette el.

Shashwat Batish, egy indiai bentlakásos iskola 11. évfolyamos tanulója tavaly bebizonyította, hogy humanoidokat építeni nem csak a dedikált gyártók tudnak nagy összegek befektetésével, hanem lényegében bárki, persze egy kis szakértelem és néhány, boltban kapható alkatrész segítségével. A diák társaival együtt hozta létre ALANA robotot egy verseny keretében, és online meg is osztotta a gépezet részletes leírását, beleértve az összetevőket, az összeállítás lépéseit (ábrákkal kiegészítve), az üzembehelyezés módját és a robotot életre keltő demókódot is - ennek alapján pedig tényleg bárki megépítheti a saját verzióját, ha szeretné.

A robot kezdetleges külseje nem rejt nagyon nagy tudást, de képes olyan alapvető tevékenységekre, amit egy általános felhasználású humanoidtól elvár az ember, tud például beszélgetni, gesztikulálni, tárgyakat mozgatni és interaktív kapcsolatokat kialakítani, arcfelismerő technológiája pedig segíti abban, hogy ne felejtse el beszélgetőtársait később sem.

“Élénk, bohókás személyiségével szórakoztat, ami a valódi interaktivitás érzését hozza.”

- szól a leírás, és egy Batish által megosztott videón hallható is, ahogyan a robot az MI chatbot segítségével beszélgetést folytat a készítőjével.

ALANA robot csak egy tesztprojekt, és mostani állapotában nem kelhet versenyre a Tesla Optimusával vagy a Unitree modelljeivel, de a fejlesztője nem is egy világhírű óriáscég volt, jól képzett mérnökökkel és hatalmas összegekből finanszírozott R&D laborokkal, hanem egy indiai tanuló, aki mindösszesen 70 dollárból, azaz 25 ezer forintból hozta össze a robotot - ezzel pedig rávilágított, hogy a robotépítés akár mindennapos tevékenységgé is válhat, és aki szeretne, otthon is összedobhat magának egy robotizált asszisztenst. A robot egyelőre a Meta Llama 3 nagy nyelvi modelljének alkalmazásával kommunikál, és részben 3D-nyomtatott alkatrészekből áll, de a jövőben megépülhet a következő generációs változata is, ami már többet tud, és talán emberszerűbb formát is ölthet.

Mindeközben Amerikában

A Bank of America legújabb kutatási jelentésében a humanoidoknak nagy jövőt jósolnak: az előrejelzések szerint 2028-tól tömegesen fogják alkalmazni őket, és 2030-ra akár évi 1 millió robotot szállíthatnak ki, amelyek elkészítési költsége (példányonként) 17 ezer dollár, vagyis 6 millió forint lesz a jelentés szerint.

(Fotó: Shashwat Batish)


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.