2021 szeptemberében Sandra Sultzer vastagbélrák miatt esett át egy műtéten a floridai Baptist Health Boca Raton Regionális Kórházban, ahol a Da Vinci sebészeti robotot használták. Tragikus módon a robot meghibásodott, és véletlenül lyukat égetett a nő vékonybelében – számol be az esetről a Neoscope. Az eset szövődményekhez és több későbbi beavatkozáshoz is vezetett – ezek azonban nem vezettek eredményre: Sultzer 2022 februárjában sajnos elhunyt.
Az asszony halálát követően a férje, Harvey Sultzer pert indított az Intuitive Surgical, Inc., a Da Vinci robot gyártója ellen, azt állítva, hogy a robot meghibásodásából eredő sérülések közvetlenül felelősek a felesége haláláért.
A per rávilágít a robot-asszisztált műtétek biztonságával kapcsolatos aggályokra – ebben a konkrét esetben arra, hogy Sandra nem volt tisztában a hagyományos laparoszkópos eljárásokhoz képest megnövekedett kockázatokkal. Az ezen eset kapcsán folyó vizsgálat azonban csak a legutóbbi azok közül, amely az Intuitive Surgical, Inc. háza táján folyik, mivel az FDA (Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) korábban már vizsgálta a vállalatot amiatt, hogy a sebészeti robot által okozott sérülésekről érkeztek bejelentések. Konkrétan az FDA figyelmét azokra az esetekre hívták fel, amikor a robot tervezési hibája – egy kis gumihüvelyen keletkező repedések – miatt romlott a szigetelés, és az elektromos áram belső égési sérüléseket okozott a pácienseknél.
A robot által segített műtétek egyre népszerűbbek, mivel precízebb és kevésbé invazív eljárásokat kínálnak. Azonban az olyan esetek, mint Sultzer tragikus halála, kritikus kérdéseket vetnek fel az ilyen fejlett orvosi eszközök megbízhatóságával és biztonságával kapcsolatban.
A sebészeti robotok jövőjéről, konkrétan az Intuitive Surgical, Inc.-ről mi is írtunk még 2021-ben:
Abban a cikkünkben azt írtuk, hogy ezek a robotok jó eséllyel a sebészet jövőjét jelentik, amire, mint az mostanra tehát látható, baljós árnyat vetnek a Sultzeréhez hasonló esetek:
“Az Amerikai Orvostudományi Egyetemek Szövetsége szerint az Egyesült Államokban egyre nagyobb a sebészhiány, 2033-ra várhatóan huszonnyolcezer-hétszáz sebészi állás vár betöltésre. Emellett a koronavírus-járvány rámutatott arra is, hogy robotokra van szükség a műtőkben, hogy minimalizálják a fertőzés kockázatát a személyzet és a betegek számára. A határ pedig valóban a csillagos ég, hiszen napjainkban könnyen a szemünk előtt elevenedhet meg a Csillagok háborúja jelenete, amikor egy robot az űrhajóban műtötte Luke Skywalker kezét (A kaliforniai Sunnyvaleben található Intuitive Surgical egyébiránt világszinten élen jár a minimálisan invazív ellátások technológiai fejélesztésében, illetve két évtizede foglalkoznak robotikus orvosi kezelő berendezések fejlesztésével).”