A Vanderbilt Sebészeti és Mérnöki Intézet kutatói ennek megoldására kifejlesztettek egy kisméretű robotot, ami forradalmasíthatja a prosztatarák kezelésére irányuló sebészeti eljárásokat. A betegség minden kilencedik férfit érint az USA-ban, míg hazánkban az európai átlagnál rosszabb a prosztatarák halálozási aránya (nálunk harminc százalék körüli, Nyugat-Európában jellemzően tíz-tizenöt százalék), mert a betegek túl későn fordulnak orvoshoz. A fejlesztőcsapat egy élethű modellen demonstrálta, hogy a sebészeti robot nemcsak eltávolítja a gyulladt prosztatát és szöveteket a húgycsövön keresztül, de a hólyag húgycsőhöz varrásának nehéz lépését is kíméletesen végzi - idézi a MedicalXpress az Institute of Electrical and Electronics Engineers szaklapban megjelent tanulmányt.
A radikális prostatectomia a prosztatarák egyik ismert kezelési módja, melynek során az orvosok felmetszik a hasat, hogy hozzáférjenek a prosztatához. Az egészséges szövetek és idegek ily módon történő megbolygatása azonban gyakran inkontinenciát vagy merevedési zavart okozhat az érintetteknél. Az intézet közleménye szerint azonban jelenleg nem léteznek alternatív endoszkópos eltávolítási technikák, mert nincsenek olyan eszközök sem, amelyek ilyen kis felületen lehetővé tennék a műtéti beavatkozást. Robert Webster, gépészmérnöki professzor, valamint orvostudományi és urológiai docens karrierjét azon koncentrikus, úgynevezett csőrobotok fejlesztésével töltötte, amelyek lehetővé tették ezt a készséget egy endoszkóp segítségével. Idővel csatlakozott hozzá Duke Herrell, urológiai, orvosbiológiai, valamint szintén gépészmérnöki professzor, és közösen létrehoztak egy
műtéti robotplatformot, amelynek két karja teleszkópos, tűméretű csövekből áll, valamint szoftveres vezérlési technikákkal irányítható.
2005-ös találmányát követően Webster (és most Herrell), valamint a Vanderbilt kutatócsoportja, Nick Kavoussi urológiai adjunktus, Dominick Ropella végzős hallgató, Ernar Amanov posztdoktori tudós és társa, Naren Nimmaggada közreműködésével továbbfejlesztették a robot prototípusát egy egy hüvelyk átmérőjű eszközzé amely a húgycsőben látja el feladatát. Webster szerint az egyik legnagyobb kihívást a húgycső nagysága jelentette, mivel eddig nem létezett olyan eszköz, ami ekkora felületen megbízhatóan végrehajthatta volna a varrást.
Miután eltávolította a prosztatát a húgycsövön keresztül, a sebészek képesek manipulálni a koncentrikus csőrobotot úgy, hogy az pontosan a hólyag nyakához varrja a húgycsövet. Az eljárás - az úgynevezett anasztomózis (műtéti úton létrehozott összeköttetés üreges szervek között) - az egyik legnagyobb kihívást jelentő lépés, mivel ez a folyamat döntő fontosságú a vizeletfunkciók helyreállítása szempontjából. Herrell és Webster szerint, ha eszközük érintetlenül hagyja a környező struktúrákat, ideértve a szexuális működéshez szükséges tartószalagokat és idegeket, a műtét kevesebb traumával jár, valamint csökkennek a műtéti szövődmények. Az eljárás során egy merev endoszkóp a húgycsőhöz juttatja a két koncentrikus robotkart, majd amikor eléri a húgycsövet, a tűkar átszúrja és varratot húz a szöveten, a második kar pedig megfogja a varratot, és visszahozza a hólyagba.
"Hét-nyolc öltéssel kivitelezhető az eljárás anasztomózisos szakasza" - magyarázza Webster.
A technika fejlesztéséről Webster azt is elárulta, hogy az ötlet eredetileg Herrelltől származott, aki kíváncsi volt, mi történne, ha beépítenék az egyik általa használt lézert valamelyik robotkészülékükbe, és akkorára zsugorítanák műszereiket, hogy azok illeszkedjenek a standard endoszkópprofilba.
Az Intuitive Surgical egészségügyi technológiai vállalat 3,58 dolláros egy részvényre jutó profittal zárta a tavalyi negyedik negyedévet, negyvenhat centtel felülteljesítve az elemzők várakozását. A techcég emellett az árbevétel tekintetében is felülmúlta az előrejelzéseket. A robotikus sebészeti eszközöket gyártó vállalat eladási volumene a negyedévben kiugró volt, ugyanakkor a kórházi elhelyezések tekintetében továbbra is visszaesés tapasztalható a járvány miatt. A gyorsjelentést követően 6,8 százalékot esett a vállalat részvényeinek árfolyama. A kurzus a tavalyi évet ötszázötven dollár közelében indította, majd márciusban háromszázhatvanhét dollárig zuhant, 2020-at pedig nyolcszáztizennyolc dollárral zárta. (2021. január végén hétszáznegyvennégy dollárnál jegyezték). Józsa Bence, az Equilor junior elemzője a Világgazdaságnak beszélt arról, hogy a tavalyi évben óriásit ralizott az Intuitive Surgical részvénye, amikor a piac a vakcinagyártók mellett más egészségügyi teches vállalatokat is felkapott.
Ami viszont ennél is érdekesebb, hogy hosszútávon is felfelé tarthat az árfolyam.
Hozzátette: az Intuitive hatvanöt százalékos bruttó marzsinnal és huszonhat százalékos profitmarzsinnal dolgozott 2020-ban. Több ETF (tőzsdén kereskedett alap) is felkapta a papírt, ahogy valószínűleg az sem csak véletlen egybeesés, hogy a Tesla első felfedezői közé tartozó Ark Invest is felfigyelt az Intuitive Surgical hosszú távú kilátásaira. A Wall Street Journal az Intuitive Surgical da Vinci robotját említi példaként az olyan sebészeti eszközökre, amelyek olyan feladatokat végeznek el, ami az emberi kéznél nagyobb pontosságot igényelnek. De a hétköznapi és ismétlődő feladatok, mint például a varrás automatizálása segíti, hogy a sebészek a műveletek
kritikusabb és összetettebb részeire összpontosítsanak, ezáltal minimalizálják az órákon át tartó eljárások mentális és fizikai fáradtságát.
Az Amerikai Orvostudományi Egyetemek Szövetsége szerint az Egyesült Államokban egyre nagyobb a sebészhiány, 2033-ra várhatóan huszonnyolcezer-hétszáz sebészi állás vár betöltésre. Emellett a koronavírus-járvány rámutatott arra is, hogy robotokra van szükség a műtőkben, hogy minimalizálják a fertőzés kockázatát a személyzet és a betegek számára. A határ pedig valóban a csillagos ég, hiszen napjainkban könnyen a szemünk előtt elevenedhet meg a Csillagok háborúja jelenete, amikor egy robot az űrhajóban műtötte Luke Skywalker kezét (A kaliforniai Sunnyvaleben található Intuitive Surgical egyébiránt világszinten élen jár a minimálisan invazív ellátások technológiai fejélesztésében, illetve két évtizede foglalkoznak robotikus orvosi kezelő berendezések fejlesztésével).
(Fotó: Getty Images Hungary, VUMC)