Egy telefontársaság elnöke már 1953-ban megjósolta az okostelefonok érkezését

2022 / 01 / 03 / Bobák Áron
Egy telefontársaság elnöke már 1953-ban megjósolta az okostelefonok érkezését
Bár Mark L. Sullivan a saját bevallása szerint is csupán spekulált, a tippjei meglepően időtállónak bizonyultak.

A közösségi médiában időről-időre ismét felbukkan egy régi újságcikk, amin ugyan a dátumozás nem látható, de a leírás szerint 1953. április 11-én jelent meg a Tacoma News Tribune-ben. A "Nem lesz menekvés a telefonok elől a jövőben" című rövidke cikkben a lap az Associated Press alapján idézi Mark L. Sullivan, a Pacific Telephone and Telegraph Co. elnökét, aki a hírügynökség beszámolója szerint a következőket mondta:

"Az, hogy a jövő telefonja milyen formát ölt, természetesen színtiszta spekuláció, de íme az én jóslatom:

Végleges formájában a telefont az emberek magukkal fogják hordani, valahogy úgy, ahogy ma az órákat hordjuk. Valószínűleg nem lesz benne tárcsázó vagy ennek megfelelő megoldás, és azt gondolom, hogy a felhasználók képesek lesznek látni is egymást miközben beszélnek, ha ezt akarják. Ki tudja, talán még fordítani is tud majd egyik nyelvről a másikra".

Bár a technológia fejlődésével kapcsolatos jóslatokra általában jellemző, hogy ha eléggé általánosítóak, akkor szinte bármit beléjük lehet magyarázni, Sullivan szavai azért elég konkrétan leírtak számos olyan funkciót, amelyek csak a mobil- vagy az okostelefonok érkezésével terjedtek el.

A Snopes 2019-ben utána járt az újságcikk eredetiségének, és noha a Tacoma News Tribune vonatkozó számát nem találták meg, ugyanakkor számos másik lapban ráakadtak az AP-tól átvett cikkekre, ami alapján biztosan kijelenthető, hogy Sullivan szájából valóban elhangzottak ezek a mondatok.

A lap ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy bár klasszikus mobiltelefonokról egészen a nyolcvanas évekig nem beszélhetünk, Sullivan a pozíciójából fakadóan valószínűleg pontosan tisztában volt a korabeli high-tech fejlesztésekkel, amelyek már magukban hordozták az általa megjósolt technológiák lehetőségét. Ahogy a Snopes rámutat, autókba szerelhető műholdas telefonok például már az 1940-es években is léteztek, és bár kereskedelmi forgalomban csak később jelentek meg, a videohívás technológiájának az alapjai is egészen az 1930-as évekig vezethetők vissza.

Sullivan jóslata ezzel együtt is szépen öregedett, főként az utolsó mondat, amiben megjósolta, hogy a telefonjaink segítségével nyelveket is fogunk tudni fordítani. Bár a gépi fordítás szintén hosszú múltra tekint vissza, az 1950-es években pedig már a gyakorlatban is kísérleteztek ennek megvalósításával, ugyanakkor a kor hatalmas, szobaméretű számítógépei láttán valóban nagyon keveseknek juthatott volna csak eszébe, hogy a jövőben ez a technológia el fog férni egy hordozható, óraméretű telefonban.

Bár a címben a közérthetőség kedvéért okostelefont írtunk, Sullivan szavai kapcsán azért azt is meg kell jegyezni, hogy amiről ő beszélt, az a szó szoros értelmében nem fedi a mai készülékeket. Nem említette például, hogy ezek az eszközök egy globális hálózathoz fognak kapcsolódni, ahogy nem beszélt alkalmazásokról, játékokról sem, és azt sem jósolta meg, hogy ezekkel a készülékekkel fényképezni és fizetni is fogunk tudni. Az pedig könnyen belátható, hogy ezek nélkül a funkciók nélkül aligha valósulhatott volna meg az okostelefonok diadalmenete, amely majdnem napra pontosan 15 éve, 2007. január 9-én kezdődött az első iPhone bemutatásával.

(Borítókép: Justin Sullivan/Getty Images)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.