Teljesen új halmazállapot létrehozásával ért el forradalmi áttörést a kvantum-számítástechnikában a Microsoft

2025 / 02 / 24 / Pőcze Balázs
Teljesen új halmazállapot létrehozásával ért el forradalmi áttörést a kvantum-számítástechnikában a Microsoft
A Microsoft Majorana 1 chipje hiba nélkül mérhető és a külvilág változásaira nem érzékeny qubiteket ígér, így egyesek szerint olyan mérföldkövet jelent a számítástechnikában, mint a tranzisztor feltalálása.

Ez néhány hónap alatt már a második komoly áttörés a kvantumszámítástechnika területén: ahogy korábban beszámoltunk róla, decemberben Mountain View-ból, a Google-től érkeztek jó hírek az ígéretes technológiával kapcsolatban, akiknek a Willow nevű chipje öt perc alatt végzett egy olyan feladattal, ami egy szuperszámítógépnek több időbe telt volna, mint amennyi idős az univerzum.

Alig két hónappal később, valamivel északabbra, a washingtoni Redmondban is komoly áttörést értek el, ugyanis a Microsoft múlt szerdán közzétettközleménye szerint először nekik sikerült létrehozniuk úgynevezett topologikus qubiteket.

Bitek, qubitek, satöbbi

A hagyományos számítógépek bitekben tárolják az információkat, amelyeknek az értéke vagy 1 vagy 0, a kvantumszámítógépek qubitjei viszont képesek a két állapot szuperpozíciójában lenni. A Wired cikke ezt ahhoz hasonlítja, mintha a bitek olyan nyilak lennének, amelyek vagy jobbra vagy balra mutatnak, míg a qubitek bármerre tudnak. Ezzel pedig rengeteg számítás a sokszorosára gyorsulhat. Egy jelszó, amit eddig évek, évszázadok alatt tudtak volna csak feltörni, máris védtelenné válhat, de a kvantumszámítástechnikanak azért lesznek ennél pozitívabb hozadékai is: a technológia valódi áttörést hozhat többek között a gyógyszerkutatásban, az orvosi diagnosztikában, a mezőgazdaságban és még számos más területen.

Mindez azonban egyelőre valahol az elmélet és a gyakorlat határán létezik, mert megbízhatóan működő qubiteket létrehozni nem könnyű. A Google Willow-jának a legtöbbet hangoztatott előnye nem véletlenül a viszonylagos stabilitása. A területen eddig kevésbé sikeres Microsoft azonban másként közelítette meg ezt a kihívást, mint a versenytársai: a megszokott szupravezető vagy ioncsapdás qubitek helyett Ettore Majorana olasz elméleti fizikus topologikus szupravezetőihez fordultak. A Majorana-qubitek ugyanis a topológiai kvantummechanika elvein alapulnak, és az információt nem lokálisan tárolják, hanem több, összefonódó állapot között osztják el. Így kevésbé érzékenyek a külső zavarokra, vagyis megbízhatóbbak, ami kulcskérdés a kvantumtechnológiák gyakorlati hasznosításakor.

Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója szerint a topokonduktor kifejlesztése két évtizednyi kutatómunka eredménye, amelynek során sikerült létrehozniuk az anyag egy teljesen új állapotát. "Képzeljünk el egy chipet, ami elfér a tenyerünkben, mégis képes olyan problémákat megoldani, amelyekre ma a világ összes számítógépe együttesen sem lenne képes" - vázolta a technológiában rejlő lehetőségeket az X-en közzétett posztjában. Nem véletlen, hogy a Microsoft bejelentését sokan már most nagyon fontos mérföldkőnek tartják, Troy Nelson, a Lastwall nevű kiberbiztonsági cég technológiai vezetője például a Business Insidernek nyilatkozva egyenesen úgy fogalmazott, hogy egy ilyen kis méretű topokonduktor technológiai jelentősége a tranzisztoréval vetekedne.

A Majorana 1-gyel a cél, hogy egyszer egymillió qubit kapjon helyet egyetlen chipen; a Microsoftnál jelenleg az első hibatűrő prototípuson dolgoznak, és minderre a közleményük szerint "nem évtizedeket, hanem éveket" kell már csak várnunk.

(Fotó: John Brecher/Microsoft)

A Google új kvantumchipjének öt perc, ami egy szuperszámítógépnek tíz kvadrillió év lenne A Willow nevű chip a Google szerint áttörést jelent a kvantum-számítástechnikában: az általa elvégzett feladat tovább tartott volna egy szuperszámítógépnek, mint amennyi idős az univerzum. Ráadásul a rendszer kevesebbet hibázik, ahogy nő a mérete.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.