Egy új EU-direktíva alaposan átszabja, hogy mit lehet környezetbarátnak nevezni

2024 / 01 / 19 / Pőcze Balázs
Egy új EU-direktíva alaposan átszabja, hogy mit lehet környezetbarátnak nevezni
Az Európai Parlament képviselői megszavaztak egy direktívát, amely nem csak a környezetvédelemmel, de a garanciális feltételekkel kapcsolatos termékinformációkat is egyértelműsíteni fogja.

Az Európai Unió weboldalán olvasható közlemény szerint ötszázkilencvenhárom igen, huszonegy nem és tizennégy tartózkodás mellett, vagyis hatalmas támogatottsággal születtek meg a szabályok, amelyek abban hivatottak segíteni az európaiakat, hogy jobb döntéseket tudjanak hozni vásárláskor. Az például, hogy mit jelent a "környezetbarát", a "természetes" vagy a "klímasemleges", a jogalkotók szerint nem igazán tud egyértelmű lenni, ezért az ilyen, túlságosan általános jelzőket be fogják tiltani a termékcsomagolásokon. Azt sem lehet majd állítani, hogy egy termék "kevésbé ártalmas", "semleges" vagy "pozitív hatású" a környezetre nézve, a kibocsátás-ellentételezés és egyéb, nehezen átlátható vállalati tevékenységek miatt.

A fenntarthatósággal kapcsolatos címkék, címkerészek a jövőben csak hivatalos minősítéseket jeleníthetnek meg,

legalábbis, ha a direktívára az Európai Tanács, az Unió állam- és kormányfőit tömörítő szervezet is áldását adja. Ezt követően két éve lesz a tagállamoknak arra, hogy ennek szellemében alkossanak helyi jogszabályokat. A direktíva azonban nem csak a termékek fenntarthatóságával összefüggő állításokat szeretné rendbe tenni: az időtállóságukról is egyszerűbben fogunk információkhoz jutni. Egységesíteni fogják a garanciáról szóló állításokat, hogy egyértelműbb legyen, ha egy termék kiterjesztett garanciával rendelkezik. Emellett a tartósságról sem lehet felelőtlenül nyilatkozni, sőt, még a fogyóeszközök pótlását sem sürgethetik majd, ahogyan azt a közlemény szerint például a nyomtatók tintája esetében szokás.

A Parlament illetékes előadója, a horvát Biljana Borzan szerint ez a törvény "meg fogja változtatni minden európai hétköznapjait" és egy lépés lesz az eldobhatóság fogyasztói kultúrájától a jó irányba. A politikus szerint tartósabb termékeink lesznek, miközben a gyártók sem tudják "átverni" a vásárlóikat, hogy "jók a műanyag palackjaik, mert fákat ültettek valahol".

(Borítókép: Getty Images)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.