Egy új technológia közvetlenül az emberi bőrre nyomtatható áramköröket hozhat

2020 / 10 / 15 / Justin Viktor
Egy új technológia közvetlenül az emberi bőrre nyomtatható áramköröket hozhat
A hordozható eszközök korát éljük, melyek egyre kisebb méretűek, és egyre több funkcióval rendelkeznek. Az egyik első kézenfekvő felhasználási terület - ha már úgyis mindig velünk vannak - az emberi egészség és életfunkciók monitorozása. Egy új technológia ezt a feladatot már egyenesen az emberi bőrre nyomtatva végezheti el.

Egészségügyi forradalom

Nemsokára megérkezhetnek a közvetlenül bőrünkre nyomtatott érzékelők, melyek az elmúlt években egyre közelebb kerültek a megvalósításhoz. Ezek a szenzorok rendkívül érzékenyek lehetnek, és hozzájárulhatnak a robotika, illetve az orvostudomány következő forradalmához is. A folyamat ma még annyi hővel jár, hogy az károsíthatná a bőrünket.

A kutatók most úgy vélik, hogy talán megoldották ezt a problémát is. Az ACS Applied Materials and Interfaces folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Penn State University kutatócsoportja kifejlesztett egy módszert a nagy teljesítményű áramkörök közvetlen bőrre nyomtatására, hőhatás nélkül.

Viszonylag régóta léteznek már olyan rugalmas, életjelenségek vizsgálatára is alkalmas érzékelők, melyek az emberi bőrre helyezve is használhatóak, de a közvetlen bőrre nyomtatás már egy következő lépcsőfoknak számít. Ha most valóban sikerül megvalósítani, az nagy segítség lehet, például a komplikáltabb betegségekben szenvedőknek. 

A megoldás a színterezés

A szenzorokon belül a komponenseket úgynevezett színterezéssel, vagy elektrosztatikus porfestéssel kapcsolják össze, nagyjából 300 Celsius fok körüli hőmérsékleten, ami értelemszerűen nem alkalmazható az emberi bőrön. 

„A bőr felülete nem tud ellenállni ilyen magas hőmérsékletnek” . mondta el Huanyu „Larry” Cheng, a Penn State University professzora nyilatkozatában. "Ennek a korlátozásnak a kiküszöbölésére javasoltunk egy színterező segédréteget - olyat, ami nem árt a bőrnek, és alacsonyabb hőmérsékleten is össze tudja kapcsolni a szükséges részeket."

Az új réteg kalcium-karbonátból és alkoholpasztából készül, melyeket a megszilárdulás után lehúzható arcmaszkokban is használnak. Ha ezt a réteget még a színterezés előtt alkalmazzák, a felület simábbá válik, és az anyagok extrém hő nélkül is összekapcsolódnak.

A felhasznált anyagok újrahasznosíthatóak, és pusztán meleg vízzel el lehet távolítani őket.

Újrahasznosítható

"Az eljárás újrahasznosítható anyagokkal dolgozik, mivel az eltávolítás nem károsítja a létrehozott készüléket" - mondta el Cheng. "És ami szintén nagyon fontos, az eltávolítás nem károsítja a bőrt sem. Ez különösen fontos az érzékeny bőrű emberek számára, mint amilyenek az idősek és a csecsemők. Az eszköz anélkül is használható, hogy külön terhelést jelentene az azt használó személynek vagy a környezet számára."

A kutatók szerint az érzékelők felhasználhatóak hőmérsékletet, páratartalom, véroxigén szint és a szívteljesítmény jeleinek feldolgozására, és vezeték nélkül továbbítására egy hálózatba. De ezek csak azok a területek, melyek már ma jól látszanak. Néhány új eszköz is fejlesztés alatt áll, vagy a piacra is került a cukorbetegség és a  neurológiai rendellenességek monitorozására. Mivel a kutatók minél hamarabb ki szeretné kiaknázni a felfedezés adta előnyöket, Cheng most azt tervezi, hogy a technológiát a Covid-19 betegek tüneteinek monitorozására is felkészítik.

(Kép: Penn State University)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.