Robinsont négy űrséta és három űrrepülés után is meglepte a tempó.
„Hosszú ideje dolgozom az űriparban, de még soha nem láttam ehhez hasonlót ilyen gyors megvalósítással” – mondta.
Robinson, aki jelenleg a UC Davis Űrkutatási Központját vezeti, az egyetem támogatásával egy innovatív fedélzeti rendszert biztosított a projekthez – ez utóbbi célja a műhold energiarendszerének az előrejelzése és egyben a nyomon követése. A 2021-ben alapított Los Angeles-i startup, a Proteus, mindössze nyolc hónap alatt építette meg a műholdat, amelynek indítását 2025 októberére tervezik a Vandenberg Űrbázisról. A cég állítása szerint ez lesz a valaha leggyorsabban elkészült, indításra kész műhold.
A UC Davis által fejlesztett berendezés valós idejű adatelemzéssel igyekszik előre jelezni az energiarendszer működését. Ez kulcsfontosságú a mélyűri küldetések során, ahol a kommunikációs késések miatt nem lehet azonnali emberi beavatkozásra számítani.
„A lényeg az, hogy mindez magán a műholdon történik” – hangsúlyozta Robinson.
A rendszer idővel egyre pontosabbá válik, ahogy az előrejelzéseket összeveti a valós mérésekkel – vagyis lényegében tanul a tapasztalatokból. A UC Davis részvételét Adam Zufall végzős hallgató koordinálta, aki korábban a NASA-nál dolgozott mérnökként. Zufall a doktori tanulmányai miatt tért vissza az egyetemre, és egyben értékes gyakorlati tapasztalatot hozott magával. Szerinte a kézzelfogható munka megkerülhetetlen ezen a területen:
„Nem válhatsz igazi mérnökké, amíg nem próbáltál meg egy ötletből valódi, működő hardvert készíteni.”
A Proteus stratégiája abban különbözik a hagyományostól, hogy minden küldetéshez egyedi műholdakat építenek ahelyett, hogy meglévő terveket alakítanának át. A vezérigazgató, David Kervin így fogalmazott:
„Miért próbálnánk meg minden alkalommal egy kerek csapot beleerőltetni egy négyzet alakú lyukba?”
A vállalat mesterséges intelligenciával támogatott tervezőszoftvere percek alatt több ezer lehetséges konfigurációt képes elemezni, és ezzel jelentősen leegyszerűsíti mind a tervezési, mind pedig a gyártási folyamatot. Robinson, aki a Proteus tanácsadójaként is dolgozik, úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia és az emberi szakértelem ötvözése jelentősen lerövidíti az építési időt, miközben csökkenti a kockázatokat is.
„Nagyon izgatottak vagyunk, és büszkék rá, hogy részesei lehetünk ennek az új megközelítésnek a kis műholdak világában” – mondta.
(Kép: Pixabay)