A mesterségesintelligencia-kutató mintegy 3,3 millió beszélgetés alapján tanította meg kommunikálni a GPT4-chan névre keresztelt botot, amelyből aztán kilencet szabadított rá az online fórumra. Ahogy azt egy videóban elmondta, a botok 24 óra alatt 15 ezer bejegyzést hoztak létre a 4chan politikai fórumában, ami azt jelenti, hogy a posztoknak több mint a tíz százalékát ők generálták. "A maga borzalmas formájában a modell jónak bizonyult" - mondta el Kilcher a kísérletről, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia tökéletesen másolta le a sértegetésnek, a nihilizmusnak, a trollkodásnak és a szkepticizmusnak azt a keverékét, ami a 4chan üzenőfalára jellemző.
A hírről beszámoló Vice szerint ugyanakkor több kutatónak egyáltalán nem nyerte el a tetszését a kísérlet, egyikük például úgy nyilatkozott a lapnak, hogy mélységesen etikátlannak tartja, hogy Kilcher úgy végzett el egy humán kísérletet, hogy arról nem értesítette a kísérletben részt vevő felhasználókat. "Ezzel a humán kutatás etikájának minden alapelvét megsértette" - mondta. Más szakértők amiatt fejezték ki az aggodalmukat, hogy a GPT4-chanhez hasonló botok különösen alkalmasak lehetnek gyűlöletkampányok kivitelezésére, hiszen a trollhadseregeknél jóval olcsóbban fenntarthatóak, miközben lényegesen több posztot tudnak generálni.
Kilcher a Vice-nak azzal védekezett, hogy ő nem akadémikus, hanem egy youtuber, a kísérletet pedig csak viccnek szánta. Az MI alkotója azt is hozzátette, hogy a botjai által generált posztok "a legenyhébb tartalom, amivel a 4chanen találkozhatunk", és annak a forráskódját nem fogja nyilvánosságra hozni. "Töltsetek el egy kis időt a 4chan politikai fórumán, aztán tegyétek fel magatoknak a kérdést, hogy egy ugyanilyen stílusban posztoló bot változtatna-e bármit a tapasztaltakon" - utalt arra, hogy a politikai inkorrektség a 4chanen olyan méreteket öltött, amit lehetetlen tovább rombolni.
Kilcher a botot a Hugging Face nevű mesterséges intelligencia közösségi platformra is feltöltötte, akik a hírek után ugyan nem távolították el a modellt, de annak letöltését letiltották. Clement Delangue, a site alapítója az esettel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a kísérlet abból a szempontból mindenképp hasznos volt, hogy kiderült, hogyan viszonyul a modell más természetes nyelvi feldolgozási modellekhez, emellett segíthet felhívni a figyelmet a technológia korlátaira és az abban rejlő veszélyekre is.
(Borítókép: Getty Images)