A kaliforniai Vast Space egyike azoknak a cégeknek, akik a Nemzetközi Űrállomás nyugdíjazása utáni időkre készülve saját fejlesztésű űrállomást terveznek pályájára állítani, hogy az űrhajósok és űrturisták számára továbbra is rendelkezésre álljon egy alacsony Föld körüli pályán haladó platform, ahová ellátogathatnak. A Vast elképzelése szerint első körben egy egymodulos verziót, a Haven-1-et küldik az űrbe, majd 2028-ban következhet a Haven-2 első modulja, amit három másik követ majd. Az egységek egymáshoz csatlakozva alkotnak egy struktúrát, de ez még nem a végleges elrendezés lesz, csak miután megérkezik a 7 méter átmérőjű központi modul, akkor tudnak körkörösen rákapcsolódni, hogy egy kompaktabb formát alkossanak.
A moduláris űrállomás végső formáját 2032-re érheti el, eddigre megkapja az állomás egyik végét képező modult, amin egy különösen jó kilátást nyújtó, 3,8 méter átmérőjű kupolát alakítanak ki, valamint robotkart is tartalmaz, és csatlakozik még négy modul a korábban érkező négy modulhoz, hogy minél több hely álljon rendelkezésre a lakhatáshoz és tudományos munkákhoz.
Az egész állomásnak és az egyes moduloknak is a legfőbb jellemzője a praktikusság, ami nem csak a modularitásban és bővíthetőségben, hanem a belső tér kialakításában is megmutatkozik. A modulok egyenként négy asztronautát tudnak elszállásolni, akik külön-külön fülkében alhatnak, méghozzá különleges körülmények között, mivel a Vast egy speciális paplant tervezett számukra, ami tartást ad a testnek és megoldja az űrállomásokon való, általában kényelmetlen alvás problémáját. A modulokon két darab, 1,1 méteres ablak nyújt kilátást a Földre és más látnivalókra, a használati tárgyakat beépített tárolókba lehet pakolni és a falak kipárnázottak, hogy nagyobb biztonságot nyújtsanak.
A lakásszerű kinézetet és otthonos érzetet növeli a 24 négyzetméteres központi terem is, ahol találkozhatnak az űrhajósok és a falakon használt díszítőlécek is, amit juharfából készítenek. A földi lakásoktól eltérően az űrállomások dizájnjában ritkán alkalmaznak faanyagokat, de a Vast szerint a Haven falburkolata maximálisan tűzálló és ezzel igyekeznek egy kis természetes hangulatot becsempészni a steril környezetbe. A Haven emellett tartalmaz egy laboratóriumot is a mikrogravitációs kísérletekhez és a SpaceX Starlink hálózatával kapcsolódik az internetre, így a labor akár üresen, a legénység távollétében is működtethető.
A Haven-2 űrállomás elődje, a Haven-1 pontosan ugyanezt a struktúrát kapja, a különbség csak annyi a két változat között, hogy a Haven-1 mindössze egy modulból áll majd, míg a Haven-2 nyolcból, plusz a központi egységből. Az állomás jövőre, 2025-ben indul az űrbe azzal a céllal, hogy a vállalat a segítségével demonstrálja a NASA számára az állomás működőképességét és 2026-ban az űrügynökség Commercial LEO Destinations (CLD) programjának második fázisában a kiválasztottak közé kerülhessen. Amennyiben elnyerik a NASA szerződését, a Haven-2 modult a Haven-1 alapján fejlesztik tovább, hogy megfeleljen minden követelménynek, majd 2028-ban kezdődhet is a leendő űrállomás összeállítása az űrben.
(Fotó: Vast Space)