A csillagászok a Chilében található Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) segítségével figyelték meg ezeket a látványos képződményeket. Bár korábban már sikerült észlelni hasonló űrtornádókat, a mostani megfigyelések százszor élesebb képet adnak, mint az eddigiek, és olyan részletek is felismerhetőek rajtuk, amelyek korábban nem voltak láthatóak. Az eredményeket az Astronomy & Astrophysics folyóiratban tették közzé – számol be róla a Live Science.
A kutatócsoport az ALMA képességeit a galaxis központi molekuláris zónájára (CMZ) fókuszálta. Ez a terület rendkívül turbulens, tele van gázzal és porral, amelyek körülveszik a galaxis központját. A tudósoknak az volt a célja, hogy jobban megértsék, mi hajtja ezeket a kaotikus mozgásokat. A csapat olyan molekulák után kutatott, mint például a szilícium-monoxid, mivel ezek egyértelműen jelzik a lökéshullámok jelenlétét, így mélyebb betekintést nyújthatnak ezekbe a jelenségekbe. Az elemzés során felfedeztek egy új típusú, hosszúkás és karcsú szálakból álló képződményt, amelyeket a kozmikus porfelhőkön áthaladó lökéshullámok hoztak létre.
„Az eddig ismert struktúrákhoz képest ezek a filamentumok igazán meglepőek voltak számunkra”
– mondta Kai Yang, a Sanghaji Jiao Tong Egyetem csillagásza, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, különösen figyelemre méltó a filamentumok sebessége és iránya, amelyek eltérnek a körülöttük lévő anyagok mozgásától.
A tudósok találóan „űrtornádóknak” nevezték el ezeket a feltűnő szerkezeteket. „Heves gázáramlásokat jelentenek, amelyek gyorsan szétoszlanak, miközben hatékonyan juttatják el az anyagokat a környezetükbe.” A megfigyelések alapján arra is van esély, hogy ezek az örvények összetett szerves molekulákat – például metanolt, metil-cianidot és cianoacetilént – teríthetnek szét, ami jelentős hatással lehet a molekulák eloszlására a CMZ-ben és azon túl is.
{{https://www.raketa.hu/kiderulhetett-mi-gyilkolja-a-galaxisokat}}
Yichen Zhang, a Sanghaji Jiao Tong Egyetem asztrofizikusa kiemelte az ALMA jelentőségét:
„Az ALMA rendkívül nagy szögfelbontása és érzékenysége nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy észlelhessük a vékony filamentumokból származó molekuláris kibocsátásokat, és igazoljuk, hogy nincs kapcsolat ezek között a struktúrák és a porkibocsátás között.”
Az ALMA jövőbeli megfigyelései azt fogják vizsgálni, hogy mennyire gyakoriak ezek a különleges filamentumok, és pontosan milyen szerepet játszanak galaxisunk központjának molekuláris körforgásában.
(Kép: rádióhullámokkal készült térkép a Tejútrendszer turbulens központjáról, amelyet a MeerKAT teleszkóppal készítettek. Az új kutatás ehhez hasonló rádióészlelések segítségével fedezett fel korábban ismeretlen, tornádószerű struktúrákat galaxisunk középpontjában, kép forrása: I. Heywood, SARAO via LS)