"Egyetlen objektumra sem hasonlít" az űrben, de innen eredhet az élet

2025 / 03 / 26 / Felkai Ádám
A Tejútrendszer szupermasszív fekete lyuka körül „űrtornádók” dühöngenek. Ezek a kozmikus örvények ráadásul nem csak ismeretlenek voltak eddig a számunkra, de ezek oszthatták el a szerves molekulákat a galaxisban.

A csillagászok a Chilében található Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) segítségével figyelték meg ezeket a látványos képződményeket. Bár korábban már sikerült észlelni hasonló űrtornádókat, a mostani megfigyelések százszor élesebb képet adnak, mint az eddigiek, és olyan részletek is felismerhetőek rajtuk, amelyek korábban nem voltak láthatóak. Az eredményeket az Astronomy & Astrophysics folyóiratban tették közzé – számol be róla a Live Science.

A kutatócsoport az ALMA képességeit a galaxis központi molekuláris zónájára (CMZ) fókuszálta. Ez a terület rendkívül turbulens, tele van gázzal és porral, amelyek körülveszik a galaxis központját. A tudósoknak az volt a célja, hogy jobban megértsék, mi hajtja ezeket a kaotikus mozgásokat. A csapat olyan molekulák után kutatott, mint például a szilícium-monoxid, mivel ezek egyértelműen jelzik a lökéshullámok jelenlétét, így mélyebb betekintést nyújthatnak ezekbe a jelenségekbe. Az elemzés során felfedeztek egy új típusú, hosszúkás és karcsú szálakból álló képződményt, amelyeket a kozmikus porfelhőkön áthaladó lökéshullámok hoztak létre.

„Az eddig ismert struktúrákhoz képest ezek a filamentumok igazán meglepőek voltak számunkra”

– mondta Kai Yang, a Sanghaji Jiao Tong Egyetem csillagásza, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, különösen figyelemre méltó a filamentumok sebessége és iránya, amelyek eltérnek a körülöttük lévő anyagok mozgásától.

A tudósok találóan „űrtornádóknak” nevezték el ezeket a feltűnő szerkezeteket. „Heves gázáramlásokat jelentenek, amelyek gyorsan szétoszlanak, miközben hatékonyan juttatják el az anyagokat a környezetükbe.” A megfigyelések alapján arra is van esély, hogy ezek az örvények összetett szerves molekulákat – például metanolt, metil-cianidot és cianoacetilént – teríthetnek szét, ami jelentős hatással lehet a molekulák eloszlására a CMZ-ben és azon túl is.

{{https://www.raketa.hu/kiderulhetett-mi-gyilkolja-a-galaxisokat}}

Yichen Zhang, a Sanghaji Jiao Tong Egyetem asztrofizikusa kiemelte az ALMA jelentőségét:

„Az ALMA rendkívül nagy szögfelbontása és érzékenysége nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy észlelhessük a vékony filamentumokból származó molekuláris kibocsátásokat, és igazoljuk, hogy nincs kapcsolat ezek között a struktúrák és a porkibocsátás között.”

Az ALMA jövőbeli megfigyelései azt fogják vizsgálni, hogy mennyire gyakoriak ezek a különleges filamentumok, és pontosan milyen szerepet játszanak galaxisunk központjának molekuláris körforgásában.

(Kép: rádióhullámokkal készült térkép a Tejútrendszer turbulens központjáról, amelyet a MeerKAT teleszkóppal készítettek. Az új kutatás ehhez hasonló rádióészlelések segítségével fedezett fel korábban ismeretlen, tornádószerű struktúrákat galaxisunk középpontjában, kép forrása: I. Heywood, SARAO via LS)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Csendben elindult a program, ami a Föld leglátványosabb fényjátéka mögött megbújó folyamatokat vizsgálja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.