Egymilliárd kínai adatait árulják a dark weben, meglehetősen olcsón

2022 / 07 / 06 / Pőcze Balázs
Egymilliárd kínai adatait árulják a dark weben, meglehetősen olcsón
Kína lakosságának a kétharmada lehet érintett abban az adatszivárgásban, amelynek következtében huszonhárom terabájtnyi adat került ismeretlenek kezébe. Az elkövetők már árulják is az információkat, miközben a kínai cenzorok igyekeznek elrejteni az erről szóló híreket.

A Gizmodón olvasható cikk szerint egy "ChinaDan" nevű felhasználó kétszázezer dollárt, vagyis körülbelül nyolcvanmillió forintot kér az adatokért, ami, figyelembe véve, hogy a történelem egyik legnagyobb adatszivárgásáról lehet szó, nem is tűnik különösebben magas árnak. Az információk közt a név mellett szerepel a cím, a születési hely, a személyi igazolvány száma, a mobilszám és a bűnügyi nyilvántartásban lévő bejegyzések is. "ChinaDan" még egy mintát is megosztott az adatbázisból: először kétszázötvenezer, majd háromszor ennyi kínai állampolgárról. A The New York Times és a The Wall Street Journal újságírói véletlenszerűen felhívtak telefonszámokat a listából,

többen felvették a telefont és visszaigazolták az adataik hitelességét.

Az adatbázis valószínűleg a sanghaji rendőrkapitányságé lehet, és az Aliyun nevű felhőszolgáltatón keresztül kerülhetett ki, az Elasticsearch nevű szoftverben lévő hiba miatt. A kínaiak azonban sem az eseményről, sem annak a hátteréről nem tudhatnak túl sokat: a Financial Times arról ír, hogy a Weibo nevű helyi közösségi oldal és a WeChat cenzorai folyamatosan figyelik az "adatszivárgás" és az "adatbázis feltörés" bejegyzéseket, egy ismert felhasználót állítólag ki is hallgattak, amikor a témáról írt. Az állami média sem számolt be az adatszivárgásról, amellyel kapcsolatban a The Wall Street Journalnek nyilatkozó helyi megjegyezte: "mind meztelenül szaladgálunk". Ezzel a kínai kormány adatgyűjtési gyakorlatára utalt, amelyről mi is többször beszámoltunk a Rakétán.

(Borítókép: Javier Quiroga/Unsplash)

Három hétig bárki hozzáférhetett az FBI terroristafigyelő adatbázisához Bob Diachenko kibervédelmi szakember július 19-én talált rá egy nyilvánosan elérhető adatbázisra, ami azoknak az embereknek az adatait tartalmazta, akik rajta vannak az FBI terroristafigyelő központjának a repüléstilalmi listáján.


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.