Elképesztő kísérlet: az emberek képesek voltak álmukban virtuális autókat irányítani

2024 / 08 / 25 / Felkai Ádám
Elképesztő kísérlet: az emberek képesek voltak álmukban virtuális autókat irányítani
Tudatos álmodók egy csoportja álom közben képes volt kapcsolatot teremteni a valósággal a REMspace sci-fi-be illő kísérletében. A végső cél az álmok és a valóság összekapcsolása.

A REMspace neurotechnológiai vállalat valóban elképesztő kísérlettel demonstrált valamit, amiről eddig legfeljebb csak sejtésünk volt: képesek vagyunk alvás közben, az álmunkban is kapcsolatot teremteni a valósággal. A kutatás során úgynevezett tudatos álmodók – olyan személyek, akik tisztában vannak azzal, hogy épp álmodnak – alvás közben végeztek el bizonyos feladatokat, és izommozgásokkal reagáltak a vizuális jelekre. A kutatásról a Science Alert számolt be.

Maga a fentebb említett tudatos álmodás, amely során tehát az emberek nem csak felismerik, hogy álmodnak, hanem bizonyos mértékig képesek is irányítani az álmaikat, régóta foglalkoztatja a kutatókat. A mostani tanulmányban öt tapasztalt tudatos álmodó – köztük két kutató – egy virtuális autót irányított az álmuk során, miközben reagáltak a REM-alvás közben a csukott szemhéjukon keresztül beérkező LED-jelekre. A résztvevők bizonyos izmok megfeszítésével kerülték ki az akadályokat.

A kísérletben résztvevők amúgy nem álmodtak valóban arról, hogy vezetnek, de az alapötlet, hogy alvás közben is képesek voltak reagálni bizonyos jelekre, új lehetőségeket nyithat az álomállapotok és a valóság közötti kapcsolat kialakításában. Bár a REM-alvás során a legtöbb izom megbénul, tudatos álmokban mégis lehetségesek apró izommozdulatok, amelyek ilyen interakciókat lehetővé tesznek.

A REMspace pedig kifejlesztett egy olyan speciális eszközt, amely képes érzékelni ezeket az apró izomösszehúzódásokat. A kísérlet során a résztvevőknek először éber állapotban kellett megtanulniuk, hogyan navigáljanak egy virtuális autóban fényjelzésekre reagálva, miközben csukva tartották a szemüket. Különböző izommozdulatok jelezték a kanyarodást és a gyorsítást: mindkét láb megfeszítése a gyorsítás, míg a karok rángása a kormányzás “jele” volt.

A képzés után a résztvevőket alvás közben elektródákkal monitorozták, amelyek visszaigazolták a REM állapotot. Amikor a tudatos álmodásba léptek, a résztvevők a szemmozgásukkal jelezték, hogy készen állnak a feladatra.


A kísérlet grafikus ábrázolása: amikor az avatár akadályba ütközik, villogó diódák figyelmeztetik az álmodót. A résztvevő az alkar izmainak megfeszítésével fordítja el az avatárt. Az avatár mozgatását a lábizmok megfeszítésével érik el. A kísérlet során az álmodót szenzorok figyelik, amelyek az izomreakciókat rögzítik a feladat végrehajtása közben. Forrás: Raduga és Shashkov, International Journal of Dream Research, 2024

Bár minden résztvevő megpróbálta vezetni a virtuális autót, a feladat még a gyakorlott tudatos álmodók számára is nehéznek bizonyult. Az egyik résztvevő három éjszaka alatt ötször került tudatos álmodásba, de csak kétszer próbálkozott a vezetéssel. Először két kontrollált kanyart hajtott végre, majd egyenesen vezetett tovább, mielőtt felébredt. Másodszorra néhány szükséges és néhány felesleges kanyart tett, de a fényvillanások hatására felébredt. Egy másik résztvevő összesen 17 sikeres kanyart hajtott végre az akadályok elkerülése érdekében, de egyszer a lábai elzsibbadtak, és nem tudta megfeszíteni az izmait.

A REMspace kutatói szerint megfelelő iránymutatással a legtöbb ember képes lehet hasonló feladatok elsajátítására. Egy korábbi kísérletükben egy tudatos álmodót arra tanítottak meg, hogy izomrángásokkal “hangparancsokat” küldjön okosotthonába. Alvás közben így képes volt irányítani a világítást, egy elektromos vízforralót és egy rádiót. Az új tanulmány bebizonyította, hogy a tudatos álmodók képesek “visszajelzést kapni” egy rendszer állapotáról, és erre megfelelően reagálni.

A kísérlet vezetője, Michael Raduga szerint az álom és a valóság közötti kétirányú kommunikáció elképesztő technológiai áttöréseket eredményezhet. Bár a jelenlegi fejlesztések még kezdetlegesek, a jövőben megváltoztathatják az emberi képességekről alkotott elképzeléseinket.

A kutatók úgy vélik, hogy tovább kell finomítaniuk a testszenzoraikat, amelyek nem mindig érzékelték pontosan az apró izommozdulatokat. A jövőbeli fejlesztések és további vizsgálatok révén azonban a csapat arra törekszik, hogy összekapcsolja az álmokat a fizikai világgal. Következő lépésként pedig olyan fizikai tárgyak, mint robotok, autók vagy drónok kétirányú irányítását szeretnék bemutatni, és azt is tovább vizsgálják, hogyan lehetne az okosotthon funkcióit álomból vezérelni.

(Kép: Pixabay/anncapictures)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.