Japán mérnökök döntötték meg a korábbi rekordot azzal, hogy egyetlen optikai szálon keresztül elképesztő, 22,9 pebit/s adatátviteli sebességet értek el. A hihetetlen teljesítmény mögött a Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet (NICT) áll, és most a saját világrekordjukat döntötték meg – a másodpercenkénti 10,66 petabitet – számol be róla az Interesting Engineering. Hogy kontextusba helyezzük: a most elért sebesség több mint 20-szorosa a másodpercenkénti teljes globális internetes forgalomnak. A korábbi rekordról lentebb írtunk:
A NICT-kutatói mindez úgy érték el, hogy olyan multiplexelési technológiákat vetettek be, amelyek kihasználják a teret és a hullámhosszt az optikai szálas kommunikációban, lényegében kiterjesztve az internet “útjait” a gyorsabb adatfeldolgozás érdekében. A kutatás során a csapat felfedezte, hogy az üvegszálas kábel minden magja figyelemre méltó, másodpercenként 0,3 és 0,7 petabit közötti sebességgel képes továbbítani az adatokat. Ha tehát mind a 38 magot összesítjük, amelyek mindegyike ráadásul három üzemmódban képes adatátvitelre, akkor a teljes átviteli sebesség eléri a példátlan 22,9 petabit/sec-et.
A legmodernebb technológiák alkalmazásának köszönhető, hogy a kábel egyetlen adatátviteli mag helyett tehát 38 magot tartalmaz, és – ahogy arról fentebb szó volt – ezek mindegyike három üzemmódban képes adatátvitelre, így összesen 114 térbeli csatorna jön létre. Ez a diverzifikált megközelítés növeli az átviteli kapacitást azáltal, hogy különféle független adatcsatornákat használ a különböző hullámhossz-sávokon.
A NICT kutatói szerint ráadásul a hibák javításával olyan optimalizálás érhető el, amely potenciálisan elképesztő 24,7 pebit/s-ra emelheti a rendszer sebességét, ami több mint 1000-szeresével haladja meg a jelenlegi optikai szálas kommunikációs rendszereket.
A mostani eredményt a jövőbeli ultranagy kapacitású optikai kommunikációs hálózatok megvalósítása felé tett jelentős lépésnek tekintik, és a 49. Európai Optikai Kommunikációs Konferencián (ECOC 2023) mutatták be októberben – ez egyébként jelentősen meghaladta a NASA internetsebességét is.
(Kép: Pixabay/madartzgraphics)